Reklama
Rozwiń

Refakturowanie - na co uważać

Brak jednoznacznych uregulowań w przepisach podatkowych i bilansowych w odniesieniu do refakturowania powoduje, że firmy muszą mierzyć się z wieloma wątpliwościami w zakresie poprawności przeprowadzanych rozliczeń.

Publikacja: 12.10.2016 06:50

Refakturowanie - na co uważać

Foto: 123RF

Refakturowanie – z tym pojęciem podmioty gospodarcze często spotykają się w prowadzonej działalności. Mimo że nie zostało ono wprost zdefiniowane w przepisach prawa, często znajduje swoje zastosowanie w praktyce.

Zgodnie z art. 28 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej oraz art. 8 ust. 2a ustawy o VAT „w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi". W praktyce refaktura oznacza zatem, że podatnik występujący we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, nabywa usługi lub towary, których faktycznym odbiorcą jest inny podmiot, np. jego kontrahent, a następnie odsprzedaje te usługi (w większości przypadków) bądź towary, pełniąc rolę pośrednika pomiędzy sprzedawcą usług lub towarów a ich faktycznym, ostatecznym odbiorcą.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem