VAT/PIT: Jak dokumentować zakup produktów rolnych

Nabycie owoców i warzyw w celu odsprzedaży w stanie nieprzerobionym może być poświadczone na różne sposoby. Kupujący powinien zidentyfikować status producenta i dopilnować, aby został wystawiony prawidłowy dowód sprzedaży.

Publikacja: 15.09.2016 02:00

VAT/PIT: Jak dokumentować zakup produktów rolnych

Foto: www.sxc.hu

Dla przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem świeżymi owocami i warzywami, sezon trwa w pełni. Na sierpień i wrzesień przypadają zbiory jabłek, gruszek, malin, śliwek. Także ziemniaki, dynie, kapusta czy buraki pojawią się na targach i straganach. Każdy biznes ma jednak drugą stronę medalu – obowiązki dokumentacyjne. Wbrew pozorom, udokumentowanie zakupu kilograma marchwi do odsprzedaży nie należy do najprostszych.

Zakup sezonowych owoców i warzyw w celu odsprzedaży w stanie nieprzerobionym może być dokumentowany na różne sposoby. W interesie nabywcy jest zidentyfikowanie statusu producenta i dopilnowanie, aby został wystawiony prawidłowy dowód sprzedaży. Dowód zakupu może też być wystawiany przez nabywcę. Prawidłowe udokumentowanie transakcji to podstawowy warunek zaksięgowania kosztu w księgach. Kosztem podatkowym mogą być bowiem tylko te wydatki, które zostały udokumentowane w sposób zgodny z przepisami prawa.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów