VAT/PIT: Jak dokumentować zakup produktów rolnych

Nabycie owoców i warzyw w celu odsprzedaży w stanie nieprzerobionym może być poświadczone na różne sposoby. Kupujący powinien zidentyfikować status producenta i dopilnować, aby został wystawiony prawidłowy dowód sprzedaży.

Publikacja: 15.09.2016 02:00

VAT/PIT: Jak dokumentować zakup produktów rolnych

Foto: www.sxc.hu

Dla przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem świeżymi owocami i warzywami, sezon trwa w pełni. Na sierpień i wrzesień przypadają zbiory jabłek, gruszek, malin, śliwek. Także ziemniaki, dynie, kapusta czy buraki pojawią się na targach i straganach. Każdy biznes ma jednak drugą stronę medalu – obowiązki dokumentacyjne. Wbrew pozorom, udokumentowanie zakupu kilograma marchwi do odsprzedaży nie należy do najprostszych.

Zakup sezonowych owoców i warzyw w celu odsprzedaży w stanie nieprzerobionym może być dokumentowany na różne sposoby. W interesie nabywcy jest zidentyfikowanie statusu producenta i dopilnowanie, aby został wystawiony prawidłowy dowód sprzedaży. Dowód zakupu może też być wystawiany przez nabywcę. Prawidłowe udokumentowanie transakcji to podstawowy warunek zaksięgowania kosztu w księgach. Kosztem podatkowym mogą być bowiem tylko te wydatki, które zostały udokumentowane w sposób zgodny z przepisami prawa.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama