Wydatki na zakup felg można udokumentować dowodem wewnętrznym

Przedsiębiorca, który nabywa odpady poużytkowe będące surowcami wtórnymi, aby sprzedawać je po ich naprawie i renowacji, ma prawo ująć w kosztach zapłacone za nie kwoty. Musi jednak posiadać odpowiedni dowód zakupu.

Publikacja: 08.09.2016 07:35

Wydatki na zakup felg można udokumentować dowodem wewnętrznym

Foto: 123RF

Przedsiębiorca zamierza rozszerzyć działalność o skup od ludności i firm zużytych felg samochodowych, ich naprawę i renowację, a następnie sprzedaż nowym nabywcom. W przypadku zakupu zużytych felg od firm będzie otrzymywał fakturę od zbywcy. Zakup od osób fizycznych będzie dotyczył raczej niewielkiej liczby felg zużywanych przez poszczególne osoby fizyczne. Nabywane felgi nie będą pochodzić z przeznaczonych do złomowania samochodów ani nie będą przeznaczone na złom. Zakup felg od osób indywidualnych będzie się odbywał poprzez portale internetowe. W przypadku zakupu przez internet przedsiębiorca będzie realizował płatność za pośrednictwem rachunku bankowego na konto sprzedającego. Jak wskazuje doświadczenie innych podmiotów, sprzedawcy (osoby indywidualne) często nie chcą ujawniać nabywcom całości swoich danych, ograniczając się do numeru konta. W tej sytuacji powstaje problem jak należy udokumentować zakup zużytych felg, które przedsiębiorca ma zamiar poddać naprawie i renowacji, aby wydatek na ich nabycie stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów i mógł być ujęty w prowadzonej przez niego podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy wydatki na zakup zużytych felg samochodowych nabywanych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej można dokumentować dowodem wewnętrznym oraz czy tak udokumentowany wydatek będzie dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów