Reklama
Rozwiń

PIT: napiwkiem trzeba się podzielić z fiskusem

Gdy datki są doliczane do rachunku lub wpłacane do wspólnej firmowej kasy, stanowią przychód restauratora z prowadzonej działalności. Od wypłaconych następnie obsłudze kwot powinien on pobrać zaliczki na PIT i składki ZUS. Jeśli kelnerzy zatrzymują dla siebie otrzymaną od klienta gratyfikację, to powinni sami rozliczać od niej podatek.

Aktualizacja: 28.08.2016 15:14 Publikacja: 28.08.2016 14:30

Opodatkowanie gratyfikacji otrzymywanych od klientów zależy od przyjętej formy rozliczania tych kwot

Opodatkowanie gratyfikacji otrzymywanych od klientów zależy od przyjętej formy rozliczania tych kwot w danym lokalu.

Foto: 123 rf

Wakacje to czas, w którym znajdujące się w kurortach restauracje, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne mają szczególnie dużo klientów. W tym okresie znacząco rośnie więc zapotrzebowanie właścicieli takich lokali na personel obsługujący gości. Z kolei dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, zatrudnienie takie jest szansą na wakacyjną pracę i dodatkowy zarobek.

Z punktu widzenia opodatkowania osiąganych przez te osoby dochodów należy zwrócić uwagę na kwestię kwalifikacji przychodów osiąganych przez personel takich placówek, wynikających nie tyle z samego zatrudnienia (umowa pracę, umowa zlecenie), co zwłaszcza z tytułu zwyczajowo wręczanych przez klientów napiwków. Kwestia ta wiąże się zarówno z nałożonymi na przedsiębiorcę – pracodawcę obowiązkami płatnika PIT, jak również z koniecznością prawidłowego rozpoznania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Opodatkowanie takich gratyfikacji otrzymywanych przez kelnerów od klientów zależy od przyjętej formy rozliczania tych kwot w danym lokalu. W praktyce przyjęte są trzy sposoby ich rozliczania:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem