Reklama
Rozwiń

Rodzaj gwarancji nie wpływa na prawo banku do rozliczenia straty

Bank może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione straty z tytułu udzielenia wszelkiego rodzaju gwarancji, a nie tylko dotyczące spłaty kredytów i pożyczek.

Publikacja: 23.05.2016 00:01

123rf

123rf

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 23 marca 2016 r. (I SA/Gl 1349/15).

Sprawa, która została ostatecznie rozstrzygnięta na korzyść podatnika przez WSA w Gliwicach, została zainicjowana wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym podatnik (bank) wskazał, że zamierza udzielać klientom (zleceniodawcom) gwarancji, których przedmiotem może być nie tylko spłata pożyczek, ale również dobre wykonanie kontraktu, wadium w przetargu lub zwrot zaliczki. W przypadku wypłaty kwot gwarancji ich beneficjentom klienci powinni zwrócić je bankowi, chociaż nie zawsze ma to miejsce. Dlatego bank zwrócił się z pytaniem do Izby Skarbowej w Katowicach, czy w przypadku braku spłat przez klientów kwot wypłaconych gwarancji będzie uprawniony do zaliczenia poniesionych z tego tytułu strat do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik powołał się na art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. c ustawy o CIT, wskazując, że zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć straty z udzielonych przez bank gwarancji, bez względu na ich rodzaj.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT