Przybywa interpretacji w sprawie nowej, wprowadzonej przez Polski Ład, ulgi dla rodziców 4+. Potwierdzają to, o czym informowaliśmy już wcześniej w „Rzeczpospolitej”. Po pierwsze, przedsiębiorcy nie przepadną koszty, które poniósł w czasie korzystania ze zwolnienia. Po drugie, ulga przysługuje także wtedy, gdy czwarte dziecko urodzi się w trakcie roku.
Przypomnijmy, że preferencja obowiązuje od 1 stycznia. Przysługuje rodzicom mającym czwórkę lub więcej dzieci, także prowadzącym działalność gospodarczą. Przychód z tej działalności do 85 528 zł rocznie jest zwolniony z podatku.
Czy przedsiębiorca musi taki przychód zapisywać w podatkowej księdze? Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji przyznało, że nie ma takiego obowiązku. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów, co do zasady, nie są wykazywane przychody zwolnione z PIT. Jednak przedsiębiorca może wykazywać te przychody w odrębnej kolumnie księgi, czyli w „Uwagach” – napisało.
Od razu jednak pojawia się pytanie: co z kosztami, które ponieśliśmy w okresie uzyskiwania przychodów zwolnionych z PIT? Koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z działalności zwolnionych w ramach ulgi dla rodzin 4+ mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach – informuje resort finansów.
Stanowisko to opisywaliśmy już na naszych łamach, potwierdza je niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Podkreślił w niej, że choć część przychodów z działalności gospodarczej korzysta ze zwolnienia, to poniesione wydatki pozostaną podatkowymi kosztami. Przedsiębiorca może je więc wykorzystać później, gdy już będzie musiał płacić podatek.
Czytaj więcej
Podatnik nie skorzysta ze zwolnienia dla rodzin 4+, jeśli wspólnie z drugą żoną wychowuje czwórkę dzieci, ale nie jest ich rodzicem czy opiekunem prawnym.
Reasumując, rodzic czwórki dzieci prowadzący własny biznes może rozliczyć wszystkie koszty. Nie musi wyłączać tych, które są związane z przychodami zwolnionymi z podatku.
Fiskus potwierdza też, że z ulgi skorzysta rodzic, któremu czwarte dziecko urodziło się w trakcie roku. Może stosować zwolnienie do przychodów uzyskanych od stycznia.
Warunek posiadania czworga dzieci nie musi być spełniony przez cały rok. „Jeżeli Pana czwarte dziecko urodziło się w marcu 2022 r., to składając zeznanie podatkowe za ten rok, może Pan skorzystać z ulgi” – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
O tym, że zwolnienie przysługuje za cały rok, nawet wtedy, gdy czwarte dziecko pojawi się w rodzinie dopiero 31 grudnia, pisaliśmy od razu po wejściu w życie nowych przepisów.
Ulgę można stosować już przy liczeniu zaliczek na firmowy PIT. Obliczając zaliczkę po narodzinach czwartego dziecka, przedsiębiorca pomniejsza przychody osiągnięte od początku roku o kwotę przychodów zwolnionych z tytułu ulgi dla rodzin 4+. Podatek obliczony od nadwyżki ponad limit zwolnienia trzeba pomniejszyć o sumę zaliczek należnych, obliczonych przed narodzinami czwartego dziecka. Ostateczne rozliczenie ulgi nastąpi w zeznaniu rocznym – wyjaśnia resort finansów.