Mandat za przekroczenie prędkości nie jest kosztem uzyskania przychodów

Z prowadzeniem działalności gospodarczej często wiążą się podróże służbowe. Większa liczba wyjazdów to zwiększone ryzyko popełnienia wykroczenia drogowego, a w konsekwencji ukarania mandatem. Przedsiębiorca nie ma prawa rozliczyć go w rachunku podatkowym niezależnie od tego, czy otrzymał go on sam, czy jego pracownik.

Aktualizacja: 15.05.2016 13:14 Publikacja: 15.05.2016 07:00

Przedsiębiorca nie zaliczy mandatu do kosztów nawet, gdy ukaranie nastąpiło podczas podróży służbowe

Przedsiębiorca nie zaliczy mandatu do kosztów nawet, gdy ukaranie nastąpiło podczas podróży służbowej

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Nieodzownym elementem wykonywania działalności gospodarczej jest konieczność wyjazdów służbowych zarówno przez samych przedsiębiorców, jak i osoby zatrudnione w firmach. Rosnąca liczba podróży wykonywanych przy użyciu samochodów firmowych, wynajętych lub będących przedmiotem umów leasingu czy w końcu prywatnych wykorzystywanych dla celów działalności gospodarczej, w sposób naturalny zwiększa ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego, które może skutkować ukaraniem kierowcy przez właściwe służby w związku z naruszeniem przez niego zasad ruchu drogowego. Mandat może być wynikiem nawet niewielkiego przekroczenia dopuszczalnej prędkości czy chociażby zaparkowania samochodu w miejscu niedozwolonym. Konsekwencją jest konieczność jego zapłaty, a więc poniesienie wydatku. Przedsiębiorcy często zatem rozważają możliwość zaliczenia tego typu opłaty sankcyjnej w ciężar kosztów uzyskania przychodów, argumentując, że mandat został otrzymany w związku z realizacją wyjazdu o charakterze służbowym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem