Jak ujmować w pkpir wydatki na zakup paliwa do zbiornika?

Przechowywanie w zbiorniku na terenie firmy transportowej zapasów oleju napędowego nie przekreśla ujmowania w kosztach faktur jego zakupu. Dowód wewnętrzny potwierdzający faktyczny rozchód paliwa nie jest prawidłowym dokumentem.

Publikacja: 12.05.2016 02:00

Foto: 123RF

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług transportowych. PIT rozlicza liniowo, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Przedsiębiorca wykorzystuje w działalności zbiornik na paliwo znajdujący się w siedzibie jego zakładu. Służy on do tankowania z niego pojazdów należących do przedsiębiorcy. Zakup paliwa do zbiornika nie jest ujmowany jako koszt uzyskania przychodu w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dacie jego zakupu (dacie wystawienia faktury), ale dopiero w dacie wystawienia wewnętrznego dokumentu sporządzonego na koniec miesiąca według faktycznego miesięcznego rozchodu (zużycia) paliwa zgodnie z prowadzoną szczegółową ewidencją tankowań (przyjmowania paliwa do zbiornika) i zużyć paliwa (rozchodów paliwa ze zbiornika). Ewidencja ta jest prowadzona metodą FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło. Czy przedsiębiorca postępuje prawidłowo? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama