Osoba udzielająca prawa do używania znaku powinna odprowadzić podatek od dochodu według skali.

Tak twierdzi Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 18 kwietnia bieżącego roku (nr IPPB1/4511-338/16-2/MT).

Pytający o skutki podatkowe udostępnienia znaku towarowego opisał we wniosku o wydanie interpretacji, że znak towarowy, który zamierza wydzierżawić, należy do jego prywatnego majątku i nie jest związany z działalnością gospodarczą. Uznał, że skoro przepisy umożliwiają wybór opodatkowania 8,5-proc. ryczałtem przychodu z najmu, dzierżawy i umów podobnych, to po złożeniu odpowiedniego oświadczenia o wyborze tej formy będzie mógł płacić ryczałt. Izba uznała jednak, że przychód z korzystania z posiadanego znaku towarowego, w tym z odpłatnego udostępniania praw do korzystania z tego znaku innym, należy zakwalifikować jako przychód z praw majątkowych. Jest to odrębne od najmu i dzierżawy źródło przychodu i w tym przypadku nie ma możliwości wyboru ryczałtu.

– Przychody te, pomniejszone o ewentualne koszty uzyskania przychodów, podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej – jednoznacznie stwierdziła izba.

Zgodnie z tą interpretacją właściciel znaku musiałby odprowadzić od dochodu z jego dzierżawy 18, a nawet 32 proc. PIT.

Ku żalowi podatników, nie jest to odosobnione stanowisko organu podatkowego.

Tak samo na temat możliwości wyboru ryczałtu od przychodów z dzierżawy znaku towarowego wypowiedziała się Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 15 marca bieżącego roku (nr: 1061- IPTPB1.4511.52.2016.1.RK).

Z takim samym problemem stołeczna Izba Skarbowa zmierzyła się też 2 marca 2016 r. (nr interpretacji: UIPPB1/4511- 231/16-2/MT). Również wtedy izba uznała, że czynsz z tytułu udostępnienia znaku towarowego nie może być opodatkowany ryczałtem.

Nadziei podatnicy mogą z kolei upatrywać w korzystnych orzeczeniach sądów administracyjnych. Jednym z nich jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 lipca 2014 r. (sygn. III SA/Wa 587/14). WSA podzielił pogląd ministra finansów, że przychód należy przypisać do tego źródła, które najbardziej odpowiada opisem sposobowi powstania tego przychodu. Uznał jednak, że przychód z dzierżawy znaku towarowego to przychód z dzierżawy, a nie z praw majątkowych (znaku towarowego).

Podobnie wypowiedział się WSA w Łodzi 24 września 2015 r. (sygn. I SA/Łd 657/15).

Obydwa wyroki są prawomocne.