Reklama
Rozwiń

Koszt podatkowe: dojazd do firmy prywatnym autem z kilometrówką

Przedsiębiorca może ująć w kosztach wydatki związane z używaniem swojego prywatnego samochodu, który nie jest środkiem trwałym w jego firmie. Musi jednak prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Ma prawo wpisać w niej i rozliczać przejazdy na trasie z domu do biura i z powrotem.

Publikacja: 28.04.2016 02:00

Przedsiębiorca musi wypisywać w ewidencji m.in. przebieg trasy i cel wyjazdu

Przedsiębiorca musi wypisywać w ewidencji m.in. przebieg trasy i cel wyjazdu

Foto: 123RF

Wielu drobnych przedsiębiorców prowadzących działalność w formie jednoosobowych firm wykorzystuje dla celów tej działalności swój prywatny, często rodzinny samochód osobowy. Powstaje więc pytanie o zasady rozliczeń wydatków związanych z wykorzystywaniem niestanowiącego środka trwałego prywatnego samochodu przedsiębiorcy dla celów służbowych.

Do kosztów uzyskania przychodów mogą zostać zaliczone tylko te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania lub zabezpieczenia jego źródła z wyjątkiem tych kosztów, które – chociaż spełniają powyższe warunki – wymienione zostały w treści ustawy o PIT jako wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodu. I tak zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT do kosztów podatkowych nie mogą zostać zaliczone wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego stanowiące- go własność przedsiębiorcy w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu (obecnie 0,8358 zł za 1 km przebiegu samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm sześc. oraz 0,5214 zł w przypadku samochodu wyposażonego w silnik o pojemności poniżej 900 cm sześc.). Wydatki związane z używaniem prywatnego samochodu, które przedsiębiorca może ująć w kosztach podatkowych, zostały więc ograniczone do wysokości wyliczeń wynikających z przyjętego wskaźnika. W efekcie przepis ten nakłada na podatników rozliczających podatkowo tego typu koszty obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zarówno jej wymagana treść, jak i zasady sporządzania zostały określone w art. 23 ust. 5 i 7 ustawy o PIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku