Aktualizacja: 28.04.2016 02:00 Publikacja: 28.04.2016 02:00
Przedsiębiorca musi wypisywać w ewidencji m.in. przebieg trasy i cel wyjazdu
Foto: 123RF
Wielu drobnych przedsiębiorców prowadzących działalność w formie jednoosobowych firm wykorzystuje dla celów tej działalności swój prywatny, często rodzinny samochód osobowy. Powstaje więc pytanie o zasady rozliczeń wydatków związanych z wykorzystywaniem niestanowiącego środka trwałego prywatnego samochodu przedsiębiorcy dla celów służbowych.
Do kosztów uzyskania przychodów mogą zostać zaliczone tylko te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania lub zabezpieczenia jego źródła z wyjątkiem tych kosztów, które – chociaż spełniają powyższe warunki – wymienione zostały w treści ustawy o PIT jako wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodu. I tak zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT do kosztów podatkowych nie mogą zostać zaliczone wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego stanowiące- go własność przedsiębiorcy w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu (obecnie 0,8358 zł za 1 km przebiegu samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm sześc. oraz 0,5214 zł w przypadku samochodu wyposażonego w silnik o pojemności poniżej 900 cm sześc.). Wydatki związane z używaniem prywatnego samochodu, które przedsiębiorca może ująć w kosztach podatkowych, zostały więc ograniczone do wysokości wyliczeń wynikających z przyjętego wskaźnika. W efekcie przepis ten nakłada na podatników rozliczających podatkowo tego typu koszty obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zarówno jej wymagana treść, jak i zasady sporządzania zostały określone w art. 23 ust. 5 i 7 ustawy o PIT.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Jeśli prezent jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracownikowi przysługuje zwolnienie z PIT. Jeśli to darowizna, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady opodatkowania podatkiem VAT dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Kontrowersje wzbudziło opodatkowanie monet ze srebra będących przedmiotami kolekcjonerskimi. Zdaniem komentatorów, nowe przepisy zdziesiątkują polski rynek srebra inwestycyjnego.
Władze skarbowe i sądy administracyjne nie do końca respektują międzynarodowe zasady pobierania podatku u źródła i prezentują profiskalne podejście.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Z interpretacji fiskusa wynika, że przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za leczenie drżenia ręki. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste mające na celu ochronę zdrowia.
Jeśli przekroczymy limit wartości firmowego prezentu, wówczas obdarowana osoba powinna zapłacić podatek dochodowy.
• Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte. Teraz wszystko zależy od Andrzeja Dudy • Nowa pomoc dla firm dotkniętych powodzią. ZUS podał ważny termin • Rząd porządkuje VAT i akcyzę. Auta demonstracyjne, sprzedawcy gazu oraz energii i nie tylko • Czy Wigilię rozliczymy w podatkowych kosztach? Może być problem • Od kiedy podwyżka dofinansowania z PFRON? Jest termin • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na profity dla pracowników i współpracowników. Za wyjątkiem alkoholu.
Zwroty z ugód bankowych z frankowiczami, które są zawierane w celu ograniczenia strat i mają zabezpieczać banki przed skierowaniem sprawy do sądu oraz roszczeniami kredytobiorców, nie mogą być kosztem podatkowym w CIT.
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na świąteczne przyjęcie dla pracowników. Samozatrudnionych i kontrahentów skarbówka każe wyrzucać z kosztów.
Wydatki na rzecz frankowicza, związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu hipotecznego w walucie obcej, nie mogą być kosztem podatkowym banku. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas