Reklama
Rozwiń

Polska firma nie jest płatnikiem CIT od opłat za austriackie kontenery

Określenia „użytkowanie" nie należy utożsamiać z instytucją użytkowania. Jest to pojęcie szersze, obejmujące wynajęcie, wydzierżawienie lub inne korzystanie z urządzenia na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Publikacja: 30.03.2016 03:00

Sprawa dotyczyła tego, czy spółka jako płatnik CIT będzie zobowiązana do potrącenia zryczałtowanego podatku u źródła z tytułu wypłaty opłat za udostępnienie konstrukcji zawierającej powierzchnię biurową i socjalną.

We wniosku o interpretację firma tłumaczyła, że zamierza wynająć od podmiotu z siedzibą w Austrii konstrukcje (kontenery) dostarczone na teren Polski, gdzie będzie prowadzić prace budowlano-montażowe. Podmiot austriacki nie ma na terytorium Polski zakładu w rozumieniu polsko-austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konstrukcje będą miały postać przestrzeni zamkniętej przegrodami (ściankami) po bokach, dachem i podłogą. Jednocześnie konstrukcje te nie będą trwale związane z gruntem. Podatniczka wyjaśniała, że powierzchnia użytkowa konstrukcji (kontenerów) będzie służyć jej pracownikom do składowania narzędzi i rzeczy osobistych, a także jako schronienie. Istotą świadczenia austriackiego kontrahenta będzie odpłatne udostępnienie powierzchni biurowej i socjalnej. Dodatkowo spółka wskazała, że będzie posiadać certyfikat rezydencji podmiotu austriackiego.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0