Koszty uzyskania przychodu: fiskus nie może kwestionować racjonalności wydatków

Dobrze rokująca inwestycja na skutek zmian w otoczeniu gospodarczym może się okazać mniej rentowna, niż zakładano. Ponoszone wtedy koszty nie mają już na celu osiągnięcia przychodów, ale zabezpieczenie ich źródeł.

Publikacja: 23.03.2016 01:00

Foto: Fotolia.com

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszt uzyskania przychodu musi być poniesiony w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jak wskazała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 26 lutego 2014 r. (IPPB3/423-994/13-2/GJ), zachowanie źródła przychodów to dążenie do tego, „aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało". A zabezpieczenie to „ochronienie istniejącego źródła przychodów w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób". Jednak przywołane przepisy nie odwołują się do innych aspektów, które należy brać pod uwagę przy ocenie charakteru wydatku.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT