Sąd: Wyprzedaż majątku z darowizny to nie firma

Sam podział gruntu nawet na wiele działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i sukcesywna sprzedaż terenów nie może świadczyć o tym, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w PIT.

Publikacja: 28.06.2023 07:00

Sąd: Wyprzedaż majątku z darowizny to nie firma

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną podatnika, którego fiskus uznał za przedsiębiorcę, dlatego że zaczął spieniężać nieruchomość otrzymaną w darowiźnie.

Spór był pokłosiem interpretacji indywidualnej. We wniosku o jej wydanie podatnik wyjaśnił, że w lipcu 2017 r. otrzymał od rodziców w darowiźnie prawie pięciohektarową działkę rolną. Początkowo oddał ją w dzierżawę. W czerwcu 2021 r. powierzchnia działki w umowie dzierżawy została zmniejszona do niecałych dwóch hektarów. Co do pozostałej właściciel wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy, a następnie dokonał podziału na 35 działek wraz z dwiema drogami wewnętrznymi. W 2021 r. sprzedał trzy działki bez warunków zabudowy. Tłumaczył, że w kolejnym roku już po uzyskaniu warunków zabudowy, z pomocą pośrednika, chciałby sprzedać kolejnych 20 działek.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów