Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie muszą rezygnować z pracy na etacie. Wyzwania mogą się jednak pojawić podczas przygotowywania zeznania rocznego. Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jakie dokumenty powinni złożyć w urzędzie skarbowym w związku z rozliczeniem swoich dochodów z tytułu umowy o pracę oraz prowadzenia własnej firmy.

Aby poprawnie rozliczyć się z fiskusem, trzeba pamiętać zarówno o wybraniu odpowiednich druków, jak i o dotrzymaniu obowiązujących terminów. Przedsiębiorca, który chce wysłać zeznanie roczne za 2016 r. w formie elektronicznej, nie musi posiadać podpisu elektronicznego. W celu weryfikacji danych przy wysyłaniu deklaracji przez internet wystarczy podanie przychodu z roku 2014.

Dochody z pracy w PIT-11

Płatnik (pracodawca) jest zobowiązany przekazać PIT-11 podatnikowi (pracownikowi) do ostatniego dnia lutego. W 2015 r. termin ten przypada 29 lutego. Informacje o dochodach z etatu wykazuje się w części E w poz. 29–33 druku PIT-11 (23).

Informacje dotyczące odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne (podlegające odliczeniu) również wykazywane są w części E formularza PIT-11 w poz. 70–73.

Dochody z umowy o pracę wykazane na druku PIT-11 co do zasady są rozliczane w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-37. Jednak w przypadku osób prowadzących działalność i osiągających jednocześnie dochody z etatu nie jest to takie oczywiste. Wybór właściwego druku zależy od formy opodatkowania firmy.

Na zasadach ogólnych...

Przedsiębiorca, który osiąga dochody z etatu, a jego działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych, roczne rozliczenie robi w jednej deklaracji PIT-36.

Dochody zarówno z etatu, jak i z działalności gospodarczej wykazuje się w części D1 formularza. Bardzo istotne jest rozdzielenie dochodów na odpowiednie źródła i wykazanie ich w odpowiednich pozycjach formularza:

- dochody z działalności gospodarczej – poz. 53–58 druku PIT-36 (22)

- należności ze stosunku pracy – poz. 43–49 druku PIT-36 (22).

W części E wykazywane są składki na ubezpieczenie społeczne (poz. 153). Należy tu podać sumę składek odprowadzonych z tytułu działalności gospodarczej oraz etatu.

Uwaga! Kwota wykazana w tej pozycji nie może przekroczyć sumy dochodów wykazanych w części D1 (poz. 92) oraz wykazanych w załączniku PIT/M (poz. 145) pomniejszonych o dochód zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT (poz. 149) oraz o stratę z lat ubiegłych podlegającą odliczeniu (poz. 151). Strata podlega odliczeniu w ramach źródła dochodów, którego dotyczy. Z danego roku można odliczyć maksymalnie 50 proc. straty z lat ubiegłych.

W części I, która obejmuje odliczenia od podatku, wykazuje się również składki na ubezpieczenie zdrowotne (poz. 190). Co ważne, kwota wykazana w tej pozycji nie może przekraczać kwoty podatku wykazanej w poz. 189.

Rozliczenie etatu i działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej) daje również możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także skorzystania z ulg podatkowych (np. ulga prorodzinna, ulga internetowa itd.).

PIT-36 należy przygotować i złożyć w urzędzie skarbowym do ostatniego dnia kwietnia. W tym roku 30 kwietnia przypada w sobotę, w związku z czym termin złożenia zeznania rocznego za 2015 rok przesuwa się na najbliższy dzień roboczy, czyli 2 maja 2016 r.

...lub liniowo

Przy działalności opodatkowanej podatkiem liniowym przygotowanie zeznania rocznego nieco się komplikuje. Podatnik jest bowiem zobligowany do złożenia dwóch odrębnych zeznań rocznych:

- PIT-36L z tytułu działalności gospodarczej,

- PIT-37 z tytułu dochodów z etatu.

Dochody z działalności przedsiębiorca wykazuje w części D w poz. 13–17 druku PIT-36L (11).

Następnie w części E wykazywana jest strata z lat ubiegłych (poz. 23) oraz składki na ubezpieczenie społeczne (poz. 24).

W części H formularza PIT-36L podatnik może wykazać opłacone w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne (poz. 40), jednak wyłącznie w części, w jakiej podlegają odliczeniu od podatku.

Uwaga! Opodatkowanie podatkiem liniowym całkowicie odbiera możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Bez znaczenia jest tu uzyskiwanie dodatkowych dochodów z pracy na etacie opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Zarówno PIT-37, jak i PIT-36L za rok 2015 należy złożyć do 2 maja 2016 r.

Obowiązki ryczałtowca

Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz osiągający dochody z etatu musi złożyć dwa oddzielne zeznania roczne:

- PIT-28 z tytułu prowadzonej działalności,

- PIT-37 z tytułu etatu.

Przychody z jednoosobowej działalności opodatkowanej ryczałtem wykazuje się w części C, w poz. 20–26 formularza PIT-28 (19). Natomiast przychody z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, w której podatnik jest wspólnikiem, wykazuje się w poz. 27–33 tego formularza.

W części D.1 przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem wykazuje stratę z lat ubiegłych (poz. 68) oraz zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne (poz. 69).

Część H służy do wpisania składek zdrowotnych (poz. 108) opłaconych w danym roku podatkowym, jednak wyłącznie w części podlegającej odliczeniu. Kwota wykazana w tej pozycji nie może przekraczać kwoty ryczałtu z poz. 107.

PIT-28 z tytułu działalności gospodarczej za rok 2015 należało złożyć do 1 lutego 2016 r. Na złożenie PIT-37 z tytułu umowy o pracę podatnicy mają czas do 2 maja 2016 r.

Uwaga! Ryczałtowcy nie mają prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Jeśli nie uzyskują przychodów z innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych, to nie skorzystają z ulg podatkowych.

Karta podatkowa

Prowadząc działalność opodatkowaną kartą oraz pracując na etacie, również należy pamiętać o obowiązku przygotowania dwóch zeznań podatkowych:

- PIT-16A, czyli deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego,

- PIT-37 z tytułu dochodów z etatu.

Składki zdrowotne odliczone od karty podatkowej w danym roku podatkowym wykazuje się w części C druku PIT-16A.

PIT-16A za 2015 r. należało złożyć w urzędzie skarbowym do 1 lutego 2016 r. PIT-37 za ten rok należy przygotować do 2 maja 2016 r.

Autorka jest specjalistką ds. księgowości wfirma.pl