VAT od zagranicznych usług powinien rozliczyć kupujący

Odwrotne obciążenie importu usług jest wyjątkiem od ogólnej zasady, zgodnie z którą to sprzedawca jest stroną zobowiązaną do naliczenia i odprowadzenia podatku.

Publikacja: 27.01.2016 05:50

Foto: www.sxc.hu

Podmioty gospodarcze powszechnie prowadzą transgraniczną wymianę handlową. W ramach realizowanych transakcji przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych kontrahentów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z importem usług, do rozliczenia którego zobligowany będzie usługobiorca, w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge mechanism). Mechanizm ten stanowi wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą podmiotem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia VAT jest sprzedawca (usługodawca). Ponieważ krajowy usługobiorca jest podatnikiem przy takiej transakcji, zagraniczny usługodawca unika konieczności rejestracji w kraju nabywcy na potrzeby VAT bądź ustanawiania przedstawiciela podatkowego.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT