Jak amortyzować samochód osobowy - współwłasność kilku osób

Przedsiębiorca, który nabył składnik majątku wspólnie z członkiem rodziny, może wprowadzić tę rzecz do ewidencji środków trwałych i rozliczać w kosztach odpisy. Gdy obaj prowadzą swoje firmy, wtedy prawo to przysługuje każdemu z nich.

Publikacja: 25.01.2016 06:10

Jak amortyzować samochód osobowy - współwłasność kilku osób

Foto: 123RF

Od maja 2015 r. prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W styczniu 2016 r. nabyłem w kraju wraz z ojcem samochód osobowy (homologacja osobowa). Samochód jest w pełni sprawny technicznie. Nabyty samochód zamierzam wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej przez kilka najbliższych lat. Czy mogę wprowadzić nabyty samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzować? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. środki transportu. Przewidywany okres ich używania musi być dłuższy niż rok i muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT (umowa leasingu). Są to środki trwałe.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów