Aktualizacja: 21.01.2016 05:50 Publikacja: 21.01.2016 05:50
Od 1 stycznia nie obowiązują już przepisy nakazujące korektę kosztów w przypadku braku zapłaty
Foto: 123RF
1 stycznia weszły w życie liczne nowelizacje dotyczące prawie wszystkich podatków. Wśród tych zmian warto zwrócić uwagę na istotne ułatwienie w PIT oraz w CIT. Polega ono na wyeliminowaniu z porządku prawnego art. 24d ustawy o PIT (art 15b ustawy o CIT), które nakazywały konieczność zmniejszania kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieopłacenia faktur.
Zgodnie z tymi przepisami w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku) i jej nieuregulowania w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności bądź odpowiednio 90 dni od daty zaliczenia kwoty do kosztów (w przypadku terminu zapłaty dłuższego niż 60 dni) podatnik był obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Uchylenie tych przepisów niewątpliwie jest ułatwieniem dla przedsiębiorców zarówno w zakresie zmniejszenia obowiązków o charakterze ewidencyjno-księgowym, jak i – co szczególnie istotne – w obszarze finansowym. Zdarzały się bowiem sytuacje, w których przedsiębiorca tracił płynność finansową i nie regulował swoich zobowiązań na skutek nieotrzymania zapłaty za dostarczane kontrahentowi towary lub usługi. W efekcie musiał zmniejszyć koszty przy jednoczesnym braku możliwości obniżenia przychodów. Stąd będący w trudnej sytuacji podmiot gospodarczy często osiągał pozorne, sztucznie podwyższone dochody.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas