Od 1 stycznia obowiązek korekty kosztó został zlikwidowany

Konieczność zmniejszania kosztów w przypadku nieopłacenia faktur miała pomóc w likwidacji zatorów płatniczych. W praktyce powodowała jednak utrudnienia w pracy służb księgowych w firmach. Od 1 stycznia obowiązek ten został zlikwidowany, przy czym możliwe jest ponowne zwiększenie kosztów, gdy opóźniona zapłata nastąpi w 2016 r. lub później.

Publikacja: 21.01.2016 05:50

Od 1 stycznia nie obowiązują już przepisy nakazujące korektę kosztów w przypadku braku zapłaty

Od 1 stycznia nie obowiązują już przepisy nakazujące korektę kosztów w przypadku braku zapłaty

Foto: 123RF

1 stycznia weszły w życie liczne nowelizacje dotyczące prawie wszystkich podatków. Wśród tych zmian warto zwrócić uwagę na istotne ułatwienie w PIT oraz w CIT. Polega ono na wyeliminowaniu z porządku prawnego art. 24d ustawy o PIT (art 15b ustawy o CIT), które nakazywały konieczność zmniejszania kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieopłacenia faktur.

Zgodnie z tymi przepisami w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku) i jej nieuregulowania w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności bądź odpowiednio 90 dni od daty zaliczenia kwoty do kosztów (w przypadku terminu zapłaty dłuższego niż 60 dni) podatnik był obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Uchylenie tych przepisów niewątpliwie jest ułatwieniem dla przedsiębiorców zarówno w zakresie zmniejszenia obowiązków o charakterze ewidencyjno-księgowym, jak i – co szczególnie istotne – w obszarze finansowym. Zdarzały się bowiem sytuacje, w których przedsiębiorca tracił płynność finansową i nie regulował swoich zobowiązań na skutek nieotrzymania zapłaty za dostarczane kontrahentowi towary lub usługi. W efekcie musiał zmniejszyć koszty przy jednoczesnym braku możliwości obniżenia przychodów. Stąd będący w trudnej sytuacji podmiot gospodarczy często osiągał pozorne, sztucznie podwyższone dochody.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Obecne pliki JPK okazały się drogą donikąd? "Efekty cyfryzacji ksiąg dopiero za kilka lat"
Podatki
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2025 i 2026 roku. Co trzeba o nich wiedzieć?
Podatki
Elektryczny rower od pracodawcy, a od pracownika - dola dla fiskusa
Podatki
Czy adwokat rozliczy w kosztach rowery? Jest odpowiedź skarbówki
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Podatki
Czy kłopoty finansowe i zdrowotne wystarczą do umorzenia podatku? Wyrok NSA
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska