Reklama
Rozwiń

Definicja budowli i podatek od garaży: ministerstwo szykuje zmiany

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zdefiniowaniem pojęcia „budowla” na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Resort chce także doprecyzować zasady opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych.

Publikacja: 13.03.2024 13:47

Definicja budowli i podatek od garaży: ministerstwo szykuje zmiany

Foto: Adobe Stock

dgk

Takich informacji Ministerstwo Finansów udzieliło Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który przypomniał resortowi, że mimo wyroków Trybunału Konstytucyjnego, wskazujących na pilną potrzebę autonomicznej definicji budowli, przepisów nadal nie zmieniono.  Zgodnie z zawartą w zakwestionowanym przed TK przepisie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicją, budowla to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem”. W wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21) TK orzekł, że przepis, który ją zawiera (art. 1a ust. 1 pkt 2 Upol) utraci moc obowiązującą po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że najpóźniej w styczniu 2025 r. muszą wejść w życie nowe przepisy.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT