We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do zwolnienia z VAT.

NSA: pośrednictwo w PPK a VAT

Konkretnie chodziło o pośrednictwo w sprzedaży pracowniczych planów kapitałowych (PPK). We wniosku o interpretację ubezpieczyciel wyjaśnił, że chce nawiązać współpracę z towarzystwem funduszy inwestycyjnych w zakresie pośrednictwa w sprzedaży PPK. Ona skupi się na doprowadzeniu do sytuacji, w której fundusz będzie świadczył usługi polegające na gromadzeniu środków PPK na rzecz osób zatrudnionych u danego pracodawcy.

Podatniczka tłumaczyła, że ustawa o PPK narzuca ściśle określoną sekwencję działań. W pierwszej kolejności trzeba zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a następnie umowę o ich prowadzenie. Spółka chciała potwierdzenia, że ma prawo do zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.

Fiskus takiej możliwości się nie dopatrzył. Zauważył, że w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. g) ustawy o VAT przewidziano zwolnienie dla usług zarządzania PPK. Nie ma w nim usług pośrednictwa w zakresie zawierania umów o zarządzanie PPK. Spółka zaś nie będzie świadczyła pośrednictwa w usługach, których przedmiotem są instrumenty finansowe, tj. objęte art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.

Umowa o zarządzanie PPK a zwolnienie z VAT

Ubezpieczyciel poszedł do sądu i wygrał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodził się, że skarżąca spółka będzie pośredniczyć nie tylko w zawieraniu umów o zarządzanie PPK, ale również o ich prowadzenie. Zwolnienie może więc wchodzić w grę, a fiskus musi tylko ocenić, czy PPK to instrumenty finansowe. I uwzględnić m.in. cel preferencji i funkcjonowania PPK.

Tak samo uznał NSA. Jak tłumaczył sędzia NSA Artur Mudrecki, WSA, odwołując się do orzecznictwa unijnego, słusznie uznał, że sporny przepis może mieć zastosowanie w sprawie. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 1359/20