Gdy unijni kontrahenci uzgadniają transport łączony

Zanim towary trafią do odbiorcy z innego kraju UE, podmiot inny niż sprzedawca może na nich wykonać usługi, np. wykończeniowe. Takie przerwanie ciągłości przewozu może oznaczać konieczność rejestracji VAT w państwie nabywcy.

Publikacja: 23.11.2015 00:01

Foto: Fotolia.com

Z roku na rok handel wewnątrzwspólnotowy rośnie. Transakcji jest coraz więcej i stają się coraz bardziej złożone. Ma to bezpośredni wpływ na stopień trudności związanych z nimi rozliczeń podatkowych. Jednym z takich problemów są zagadnienia dotyczące VAT, gdy mamy do czynienia z przerwaniem transportu. Takim przypadkiem jest sytuacja, gdy sprzedawca i dostawca towaru uzgadniają transport łączony, polegający na tym, że pierwszy odcinek transportu organizowany jest przez sprzedawcę, a po przekazaniu towarów nabywcy kontynuuje on transport we własnym zakresie. Kolejnym przykładem takiej sytuacji jest czasowy postój towaru w trakcie dostawy w celu wykonania na nim pewnych prac. W praktyce różne kraje unijne mogą odmiennie interpretować takie transakcje, a polscy podatnicy mogą nie być świadomi, że uczestnictwo w nich może wymagać rejestracji podatkowej w kraju kontrahenta.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku