Aktualizacja: 16.11.2015 01:00 Publikacja: 16.11.2015 01:00
Foto: www.sxc.hu
Firma doradcza organizuje szkolenia z prawa pracy i prawa podatkowego dla swoich pracowników oraz innych zainteresowanych osób. Szkolenia są finansowane ze środków unijnych. Czy wartość wydatków poniesionych na zorganizowanie tego szkolenia firma doradcza może zaliczyć do kosztów? – pyta czytelnik.
W związku z organizowaniem szkoleń firma szkoleniowa zwykle ponosi jakieś wydatki. Oczywiście wszystkie te wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym wydatki na organizację szkoleń dla pracowników i dla osób indywidualnych, mogą być kosztem uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Natomiast wydatki na szkolenia sfinansowane ze środków unijnych lub ze środków budżetu krajowego nie stanowią kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Są to przychody objęte zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 46.
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przychód. I nie zaliczy tych wydatków do kosztów. Takie jest stanowisko fiskusa.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Jedną z podstaw uchylenia uchwały walnego zgromadzenia może być sytuacja, w której uchwała ta zmierza do pokrzywdzenie akcjonariusza.
Upadłość konsumencka staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą. W szczególności dotyczy to byłych przedsiębiorców, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, prowadząc swoje firmy.
Składniki mienia nienależące do majątku upadłego podlegają wyłączeniu z masy upadłości. W odpowiedzi na wniosek o takie wyłączenie syndyk masy upadłości może zgłosić zarzut bezskuteczności czynności prawnej dłużnika.
Panuje przekonanie, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości skutecznie zwalnia danego członka zarządu z odpowiedzialności swoim osobistym majątkiem. Jest to oczywiście prawda, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego. Projekt ten ma na celu implementację tzw. dyrektywy „drugiej szansy”.
Jeżeli dobrze zrozumiemy specyfikę ryzyk, to zarządzanie nimi będzie nieco łatwiejsze, choć nadal wymagające. Dzieje się tak, gdyż AI po wprowadzeniu stale ewoluuje, wymaga nadzoru i kontroli.
Ponad 48 tysięcy przeszkolonych urzędników ze wszystkich województw to wyzwanie, jakie stawia sobie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Na jego realizację przeznaczono blisko 100 mln zł.
Po utracie w wyniku własnych działań niemal całego europejskiego rynku, rezerwy walutowe Gazpromu w ostatnim roku wojny Putina zmniejszyły się ponad 50-krotnie. Pracę stracił niemal cały dział eksportu, a siedziba Gazprom Exportu – pałac w stylu włoskim, prawdopodobnie trafi pod młotek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas