Reklama
Rozwiń

Wydatki na przygotowanie wniosku o dotację w kosztach firmy

Jeśli kursy są finansowane ze środków unijnych lub budżetu krajowego w ramach programów rządowych, to wydatki poniesione na pozyskanie tych kwot organizator może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 16.11.2015 01:00

Wydatki na przygotowanie wniosku o dotację w kosztach firmy

Foto: www.sxc.hu

Firma doradcza organizuje szkolenia z prawa pracy i prawa podatkowego dla swoich pracowników oraz innych zainteresowanych osób. Szkolenia są finansowane ze środków unijnych. Czy wartość wydatków poniesionych na zorganizowanie tego szkolenia firma doradcza może zaliczyć do kosztów? – pyta czytelnik.

W związku z organizowaniem szkoleń firma szkoleniowa zwykle ponosi jakieś wydatki. Oczywiście wszystkie te wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym wydatki na organizację szkoleń dla pracowników i dla osób indywidualnych, mogą być kosztem uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Natomiast wydatki na szkolenia sfinansowane ze środków unijnych lub ze środków budżetu krajowego nie stanowią kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Są to przychody objęte zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 46.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?