Reklama
Rozwiń

Fundacja rodzinna kupuje nieruchomość i nie wyklucza jej sprzedaży. Dla fiskusa to już spekulacja

Fundacja rodzinna przyznała się, że dopuszcza po 10 latach sprzedaż nabywanej właśnie nieruchomości. Fiskus: to wyklucza zwolnienie z podatku.

Publikacja: 25.02.2025 07:02

Fundacja rodzinna kupuje nieruchomość i nie wyklucza jej sprzedaży. Dla fiskusa to już spekulacja

Foto: Adobe Stock

Administracja skarbowa bywa często surowa w ocenie fundacji rodzinnych pragnących nadużyć prawa do zwolnienia z podatku dochodowego. Odmowy takiej korzyści wynikają z ograniczonego ustawowo zakresu działalności gospodarczej takich fundacji. Czasem trudno odmówić fiskusowi racji, gdy np. pod pozorem prowadzenia „wynajmu własnych nieruchomości” (zwolnionego z CIT) fundacja chce włączyć do swojego majątku zwykły komercyjnie działający ośrodek wypoczynkowy.

Jednak jedna z najnowszych interpretacji wskazuje, ze fiskus posunął się dość daleko w swoim restrykcyjnym podejściu. Wydana 17 stycznia br. przez Dyrektora krajowej Informacji Skarbowej interpretacja dotyczy fundacji. Która dopiero przymierza się do nabycia nieruchomości. We wniosku do KIS zaznaczyła, że owe nieruchomości są inwestycją, która ma przynosić przychody z ich wynajmowania. Fundacja zaznaczyła też, że w ciągu 10 lat nie zamierza ich sprzedawać, choć nie wykluczyła sprzedaży po takim okresie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?