Fundacja rodzinna kupuje nieruchomość i nie wyklucza jej sprzedaży. Dla fiskusa to już spekulacja

Fundacja rodzinna przyznała się, że dopuszcza po 10 latach sprzedaż nabywanej właśnie nieruchomości. Fiskus: to wyklucza zwolnienie z podatku.

Publikacja: 25.02.2025 07:02

Fundacja rodzinna kupuje nieruchomość i nie wyklucza jej sprzedaży. Dla fiskusa to już spekulacja

Foto: Adobe Stock

Administracja skarbowa bywa często surowa w ocenie fundacji rodzinnych pragnących nadużyć prawa do zwolnienia z podatku dochodowego. Odmowy takiej korzyści wynikają z ograniczonego ustawowo zakresu działalności gospodarczej takich fundacji. Czasem trudno odmówić fiskusowi racji, gdy np. pod pozorem prowadzenia „wynajmu własnych nieruchomości” (zwolnionego z CIT) fundacja chce włączyć do swojego majątku zwykły komercyjnie działający ośrodek wypoczynkowy.

Jednak jedna z najnowszych interpretacji wskazuje, ze fiskus posunął się dość daleko w swoim restrykcyjnym podejściu. Wydana 17 stycznia br. przez Dyrektora krajowej Informacji Skarbowej interpretacja dotyczy fundacji. Która dopiero przymierza się do nabycia nieruchomości. We wniosku do KIS zaznaczyła, że owe nieruchomości są inwestycją, która ma przynosić przychody z ich wynajmowania. Fundacja zaznaczyła też, że w ciągu 10 lat nie zamierza ich sprzedawać, choć nie wykluczyła sprzedaży po takim okresie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus nie dostanie więcej PIT od dzierżawy znaku towarowego.
Podatki
Unia Europejska ogranicza ESG. Czy wydatki firm zostają w kosztach?
Podatki
Przedsiębiorcy na karcie podatkowej stracą ulgę na składki zdrowotne
Podatki
Zmiany w podatku od nieruchomości. Sędzia mówi o „wymuszonej rewolucji"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Jak uniknąć skutków amerykańskich i unijnych ceł? Eksperci radzą