Aktualizacja: 02.11.2015 06:00 Publikacja: 02.11.2015 06:00
Łukasz Warmiński
Foto: materiały prasowe
Co się zmieni
Foto: Rzeczpospolita
Foto: Rzeczpospolita
Od nowego roku wejdą w życie zmiany w ustawach o PIT i o CIT wprowadzone przepisami ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3697). W chwili oddawania do druku tego numeru tygodnika ustawa była już podpisana przez prezydenta i czekała na opublikowanie w Dzienniku Ustaw.
Zmiany w przepisach będą miały istotne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do regulacji dotyczących cen transferowych. Podmioty objęte obowiązkiem dokumentacyjnym muszą zatem zwrócić uwagę, czy przygotowane przez nie dokumentacje będą zgodne z nowymi przepisami, natomiast ci, którzy do tej pory nie byli objęci tym obowiązkiem, powinni sprawdzić, czy organy podatkowe mogą żądać od nich odpowiedniej dokumentacji.
Fiskus łagodnie podejdzie do egzekwowania obowiązków związanych z wdrażaniem JPK_CIT w pierwszym okresie jego stosowania.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Osoby oferujące prywatne noclegi i taksówki przez platformę internetową nie zapłacą VAT, zrobi to za nich ta platforma. Upowszechni się też e-fakturowanie.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Kancelaria może rozliczyć w kosztach eleganckie ubrania z logo, które noszą zatrudnieni w niej prawnicy. Z kosztów są wyłączone natomiast wydatki na stroje dla akcjonariuszy.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Fiskus łagodnie podejdzie do egzekwowania obowiązków związanych z wdrażaniem JPK_CIT w pierwszym okresie jego stosowania.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Kancelaria może rozliczyć w kosztach eleganckie ubrania z logo, które noszą zatrudnieni w niej prawnicy. Z kosztów są wyłączone natomiast wydatki na stroje dla akcjonariuszy.
Dochód do 60 tys. zł rocznie miał być nieopodatkowany. Rządzący nie spieszą się jednak z dotrzymaniem tej obietnicy.
Większość dużych firm jeszcze nie jest gotowa na elektroniczną rewolucję w informowaniu o CIT.
• Finał prac na projektem ws. KSeF. Ważna zmiana dla najmniejszym firm • Harmonizacja e-faktur od 2035 r. Co czeka przedsiębiorców? • Jak firma po powodzi rozliczy straty i odszkodowania • Reklama na meczu - czy to się opłaca? • Rower elektryczny w firmie a obowiązki składkowe • Praca zdalna: jak firmy radzą sobie z formalnościami • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na listopad
Kiedy odbywają się kontrole podatkowe? Jak przygotować się na kontrolę podatkową? Czy mogę odwołać się od negatywnych wyników kontroli podatkowej? Ekspert odpowiada.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas