Formularz PIT-11: nowe obowiązki płatników od 1 stycznia 2016

Od przyszłego roku firmy będą musiały weryfikować status rezydencji podatkowej pracownika, a więc m.in. ustalać, w którym kraju ta osoba posiada centrum interesów osobistych i gospodarczych i ile dni przebywa na terytorium Polski.

Publikacja: 12.10.2015 07:00

Formularz PIT-11: nowe obowiązki płatników od 1 stycznia 2016

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Już od stycznia 2016 roku płatnicy PIT będą wypełniali nowy formularz podatkowy PIT-11. Pojawiło się w nim kilka nowych pól, które płatnik będzie zobowiązany wypełnić.

Zmiana wynika z konieczności zebrania informacji o dochodach osób będących polskimi nierezydentami, do czego Polska została zobowiązana na podstawie dyrektywy Rady 2011/16/UE z 15 lutego 2011 r. Zgodnie z jej postanowieniami informacje o dochodach nierezydentów podlegają automatycznej wymianie pomiędzy administracjami podatkowymi krajów UE. Dodatkowo polski ustawodawca uzasadnia dodanie kolejnych pól w formularzu chęcią ograniczenia liczby papierowych dokumentów, jakie wpływają do urzędów skarbowych. Jak się jednak okazuje, wprowadzone zmiany mogą jednak powodować pewne wątpliwości interpretacyjne, a co za tym idzie, dodatkowe obowiązki dla płatników związane z prawidłowym wypełnianiem informacji PIT-11. Paradoksalnie liczba dokumentów przesyłanych do urzędów skarbowych może być większa niż obecnie.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm