Reklama
Rozwiń

Darowany środek trwały pomniejszy koszty

Przedsiębiorcy mogą pozyskać składniki majątku w drodze darowizny. Ich wartością początkową jest zwykle cena rynkowa z dnia nabycia. Mimo że firma nie poniosła wydatku na nowe zasoby, może rozliczać ich podatkową amortyzację.

Publikacja: 08.10.2015 02:00

W małych firmach pozyskanie środków trwałych często następuje w sposób nieodpłatny

W małych firmach pozyskanie środków trwałych często następuje w sposób nieodpłatny

Foto: 123RF

Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa o znacznej wartości i przewidywanym długotrwałym okresie wykorzystywania. Często decydują o potencjale gospodarczym oraz zdolnościach produkcyjnych firmy. Przedsiębiorcy kupują środki trwałe lub wytwarzają składniki majątku we własnym zakresie, np. w przypadku ich budowy systemem gospodarczym. Jednak – zwłaszcza w małych firmach prowadzonych przez osoby fizyczne – pozyskanie środka trwałego następuje także w sposób nieodpłatny, w wyniku umowy darowizny lub nabycia spadku. Ta szczególna forma pozyskania środka trwałego powoduje, że przedsiębiorcy mają wątpliwości dotyczące możliwości i zasad jego amortyzacji. Pojawiają się pytania o reguły ustalania wartości początkowej oraz zaliczania odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki