Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 01.10.2015 03:00 Publikacja: 01.10.2015 03:00
Foto: 123RF
Prowadzę działalność handlową i rozliczam się za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Jeden z moich klientów zwrócił towar i muszę skorygować podatkowe rozliczenie. W „Rzeczpospolitej" z 24 września br. przeczytałem, że trzeba to zrobić wstecznie, czyli cofnąć się z korektą do momentu, w którym wykazałem przychód. Wcześniej czytałem, że mają się zmienić przepisy i korekty będą robione na bieżąco. Proszę o wyjaśnienie, czy muszę zmniejszyć wcześniejsze przychody czy bieżące? – pyta czytelnik.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubranie, nawet jak jest charakterystyczne dla branży, w której działa.
Czy samochód można rozliczyć w firmie? Jak rozliczyć wydatki na eksploatację auta? Co z ubezpieczeniem, leasingiem i innymi kosztami? 14 października 2024 r. eksperci odpowiedzą na te pytania podczas Webinaru "Rzeczpospolitej".
Minister finansów przygotował projekt rozporządzenia, które zwalnia z podatku dochodowego odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorców w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r.
Globalna danina może zaszkodzić firmom korzystającym z dzisiejszych ulg podatkowych. Rząd obiecuje przepisy, które będą łagodziły to zjawisko.
Transformacja jest w toku. Posuwamy się do przodu, ale czy wystarczająco szybko? Cele są ambitne, wyzwaniem jest przeprowadzenie inwestycji w zakładanym harmonogramie. Tymczasem barier nie brakuje.
Przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Nie możemy na to pozwalać – uprzedzają urzędnicy.
Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczyli firmowy majątek, otrzymają odszkodowania od ubezpieczycieli za zniszczenia powstałe w wyniku powodzi. Muszą pamiętać, aby te kwoty wykazać jako przychód i opodatkować CIT.
Wykładnia przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych nie powinna prowadzić do generowania kosztów i ryzyka biznesowego.
Opodatkowanie wyrównawcze ma sprawić, żeby żadna duża grupa podatkowa o obrotach powyżej 750 mln euro w roku nie płaciła efektywnie niższego podatku niż 15 proc.
Przedstawiciel podatkowy może zapłacić podatek w imieniu i na rzecz swojego klienta. Odpowiada on solidarnie za zobowiązania podatnika za okresy sprzed zawarcia umowy o przedstawicielstwo tylko w zakresie tych transakcji, które były podstawą do złożenia korekt deklaracji za te okresy.
Wniesienie udziałów spółki kapitałowej do fundacji rodzinnej na podstawie umowy darowizny przez fundatora (w ramach wyposażenia fundacji rodzinnej w aktywa) nie podlega opodatkowaniu VAT.
Aby ocenić czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT, trzeba każdorazowo ocenić okoliczności faktyczne danej sprawy, a więc przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.
Doradcy podatkowi wciąż powinni składać MDR-2 i MDR-4 (w zanonimizowanej wersji). Nie są to bowiem informacje o schemacie podatkowym, o której mówi wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
• Sejm uchwalił kasowy PIT. Jest nowy limit przychodów • Czy skarbówka może żądać od podatnika tworzenia dodatkowej dokumentacji? • Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi - oto szczegóły • Czy firma musi opodatkować odszkodowanie za powódź? • Czy zerowa stawka VAT na pomoc dla powodzian wyklucza odliczenia? • Upadłość przedsiębiorstwa - czy powodzian obowiązują inne zasady? • Ważne terminy na ten tydzień
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski może w nadchodzących dniach przedstawić rodakom Plan Zwycięstwa - zapowiedział w weekend Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
4 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie kontrowersyjnego francuskiego dekretu z 2022 roku, który zakazywał korzystania z takich nazw, jak stek czy szynka, przez produkty spożywcze pochodzenia roślinnego.
Donald Trump zrównał się z Kamalą Harris w najnowszym sondażu prezydenckim w USA przygotowanym dla NBC News.
• Jak fiskus traktuje samozatrudnienie? • Hiphopowy strój w kosztach firmy - co mówi skarbówka • Odszkodowanie za powódź z podatkiem? Jest reakcja Ministerstwa Finansów • Czy były KRUS-owiec musi opłacać składki w pełnej wysokości? • Składka zdrowotna po sprzedaży środka trwałego - idą zmiany • Ile firmy płacą pracownikom za okulary? • Co związki zawodowe sądzą o reformie płacy minimalnej? • Ważne terminy na ten tydzień
Ponad 60 osób zostało rannych, w tym kilka ciężko, w wyniku ataku dronów w północnym Izraelu.
Zatrudnianie asystentów osobistych w sposób, w jaki chce robić to rząd, może być trudne ze względów finansowych. My proponujemy ustawę, która realnie zmieni system – podkreśla Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami.
Transformację trzeba przeprowadzić tak, by nie zachwiać bezpieczeństwem energetycznym kraju. Także legislacja powinna uwzględnić ten czynnik.
Dla największych partii zaczyna się czas przygotowań przed wyborami prezydenckimi w 2025. Widać to było w trakcie ostatniego weekendu, gdy obydwie siły - PiS i Koalicja Obywatelska - zorganizowały swoje kongresy i konwencje.
Kilkudziesięciu strażaków walczy z dużym pożarem dawnej fabryki mebli w Sulechowie. Ewakuowano pobliski blok mieszkalny
Liczba aresztów trwających ponad 12 miesięcy jest większa niż rok temu. Receptą na nadużywanie przez wymiar sprawiedliwości tymczasowego aresztowania jest wyczekiwany areszt domowy.
Jak poinformowały siły pokojowe ONZ w Libanie, izraelskie czołgi przedarły się przez bramę bazy sił pokojowych w południowej części kraju. Według organizacji to kolejne izraelskie naruszenia, wcześniej już potępiane przez rządy państw – członków ONZ.
Podróże w kosmosie stanowią wyzwanie pod względem aprowizacji. Zapewnienie żywności astronautom np. na wielomiesięczne, a nawet wieloletnie przyszłe misje to dziś spory kłopot logistyczny. Ale jest rozwiązanie.
10 tys. euro znaleźli żołnierze 72. Batalionu Lekkiej Piechoty z Kościerzyny podczas porządkowania terenu pod Stroniem Śląskim (Dolny Śląsk). Pieniądze znajdowały się w plastikowym worku na śmieci.
Mniejsze dostawy samolotów Airbusa we wrześniu zmusiły szefa działu ACA Christiana Scherera do uspokajania dziennikarzy lotniczych z AJPAE, że grupa z Tuluzy dotrzyma rocznego planu dostaw 770 samolotów. Przyznał, że największym problemem są silniki spółki CFM. Poinformował, że Airbus rozesłał swych ludzi do dostawców, m.in. do Spirit AeroSpace, aby pilnowali terminowości dostaw podzespołów.
Władze Niemiec starają się wszelkimi sposobami nie dopuścić do przejęcia kontroli nad drugim w kraju bankiem, Commerzbankiem przez włoski UniCredit. Związek zawodowy Verdi zapowiedział, że sprzeciwi się jakiejkolwiek próbie przejęcia niemieckiego banku przez jakikolwiek podmiot zagraniczny, nie tylko UniCredit. Przeciwnicy takiej fuzji są też we Włoszech.
Kiedy w Europie kończy się sezon wakacyjnych podróży, wiele osób wybiera bardziej odległe zagraniczne kierunki. Taki wyjazd wymaga posiadania paszportu. Warto wyrobić go z wyprzedzeniem, bo zajmuje to trochę czasu. Jak długo trzeba czekać na paszport i ile to kosztuje?
Tylko w jednym Donald Tusk i Jarosław Kaczyński są zgodni: bój o prezydenturę będzie kluczowy dla przyszłości polskiej polityki. Dlatego Tusk skupia się na migracji i bezpieczeństwie – wie, że o losach wyborów prezydenckich w 2025 r. zadecyduje nie jego twardy, liberalny czy lewicowy elektorat, ale emocje milionów Polaków. W tym samym celu Kaczyński łączy siły z partią Zbigniewa Ziobry.
To kluczowy, piąty lot testowy statku Starship. Po raz pierwszy wracającą do bazy rakietę nośną przechwyciła „Mechazilla” i można ją znów wykorzystać. Otwiera się droga do lotów na Księżyc i Marsa.
Sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję znacznie zmniejszyły unijny eksport do tego kraju. To wcale nie znaczy, że produkcja z UE nie ląduje w Rosji.
Węgiel za 16 lat praktycznie zniknie z mapy polskiej energetyki. Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia tzw. małej strategii energetycznej, a więc Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu.
"Kontrola granic i bezpieczeństwo terytorialne Polski jest i będzie naszym priorytetem. Nasze decyzje i działania będą temu bezwzględnie podporządkowane" - zapowiada premier Donald Tusk odnosząc się do swojej sobotniej zapowiedzi dotyczącej opracowanej przez rząd nowej strategii migracyjnej.
Francuzi domagają się odebrania opaski kapitańskiej Kylianowi Mbappe. Podczas gdy koledzy z reprezentacji rozgrywali mecz w Budapeszcie, on bawił się w nocnym klubie w Sztokholmie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas