Reklama
Rozwiń

VAT: Odwrotne obciążenie po 1 lipca 2015 r.

Wprowadzone 1 lipca nowe zasady opodatkowania VAT sprzedaży sprzętu elektronicznego, m.in. laptopów czy telefonów komórkowych, miały zminimalizować ryzyko wyłudzeń podatku. Budzą one jednak liczne zastrzeżenia firm.

Publikacja: 17.08.2015 07:00

Od telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, notebooków, laptopów oraz konsoli do gier wideo będzie naliczał i odprowadzał VAT nabywca, a nie sprzedawca. W praktyce sprzedawca wystawi fakturę bez kwoty podatku, a kupujący rozliczy VAT.

Foto: 123RF

Tzw. odwrotne obciążenie na elektronikę jest rozwiązaniem stosowanym szeroko w Unii Europejskiej, a praktyka pokazuje, że zasadniczo spełnia ono swoje zadanie. Przypomnijmy – w największym skrócie polega ono na tym, że to nabywca towaru będący podatnikiem VAT czynnym jest zobowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu nabycia określonego rodzaju sprzętu.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca br. przepisami warunkiem stosowania odwrotnego obciążenia na elektronikę jest sytuacja, w której łączna wartość towarów objętych tym mechanizmem w ramach jednolitej gospodarczo transakcji, bez kwoty podatku, przekracza 20 000 złotych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?