Do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji „Nowe standardy współpracy z fiskusem", którą zorganizowała Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan. Dyskusja – co istotne – odbyła się kilkanaście godzin po sejmowym przełomie w sprawie wprowadzenia zasady orzekania na korzyść podatnika. Zgromadzeni na konferencji eksperci podatkowi z radością przyjęli wstępną akceptację tej zasady przez sejmową podkomisję. Wskazali jednak na sporo innych barier w relacjach podatników z urzędnikami.

Jak mówiła Alicja Sarna, doradca podatkowy z MDDP, przyjęta już zasada orzekania na korzyść podatnika dotyczy tylko wątpliwości prawnych.

– Czasem jednak stan faktyczny też jest niejasny. Dlatego zasada in dubio pro tributario powinna dotyczyć także wątpliwości co do faktów – postulowała ekspertka.

– To by było cenne uzupełnienie inicjatywy prezydenckiej – powiedział Rafał Iniewski z Rady Podatkowej Lewiatana, komentując sejmowe prace nad projektem zgłoszonym przez Bronisława Komorowskiego.

Alicja Sarna dodała, że takie przepisy wprawdzie mogą zbudować zaufanie między podatnikiem a organem skarbowym, ale bez zmiany urzędniczej mentalności do tego raczej nie dojdzie.

Poprawa relacji z fiskusem to sprawa nie tylko przepisów ordynacji podatkowej. Wojciech Krok, doradca podatkowy z kancelarii Parulski i Wspólnicy, zauważył, że przykładem budowania zaufania są zmiany w ustawie o akcyzie (pierwsze czytanie noweli odbyło się w Sejmie w środę). – Ograniczyć formalności i dublujących się procedur ułatwi podatnikom prowadzenie działalności, a więcej celników będzie mogło zająć się walką z szarą strefą – przewiduje Krok. Jedną z najważniejszych zmian jest odejście od karania podatników sankcyjną stawką podatku za niedopełnienie formalności dokumentacyjnych w handlu olejami opałowymi. – Ministerstwo Finansów zaproponowało tu bardzo liberalne zmiany – pochwalił rządową inicjatywę Wojciech Krok.

Uczestnicy konferencji postulowani też stopniowe zbliżanie przepisów bilansowych i podatkowych. Pozwoliłoby to usunąć problem podwójnych ewidencji dla celów rachunkowości i podatków.