W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wydał istotne orzeczenie dotyczące prawa do korekty tzw. pustej faktury. Zgodził się, że taka możliwość istnieje. W spornej sprawie uznał jednak, że podatnik nie dokonał jej w odpowiednim czasie.
Nierzetelne rozliczenia
Chodziło o rozliczenie VAT spółki za miesiące od maja do grudnia 2010 r. Po kontroli fiskus uznał, że firma nierzetelnie rozliczała się z budżetem. Na celowniku urzędników znalazła się głównie faktura dotycząca sprzedaży nieruchomości. Ich zdaniem transakcja nią udokumentowana miała na celu obejście prawa podatkowego i jest nieważna (art. 58 k.c.).
Spółka postanowiła skorygować zakwestionowaną fakturę. Uważała bowiem, że prawo to przysługuje także do tzw. pustych faktur, które nie dokumentują żadnej sprzedaży (art. 108 ustawy o VAT).
Fiskus jej nie zaakceptował. Podkreślał, że spółka wystawiła fakturę korygującą dopiero w grudniu 2012 r. A postępowanie kontrolne zostało wszczęte w maju 2012 r. Od 25 stycznia 2011 r. firma uszczuplała wpływy budżetowe na ponad 1,5 mln zł. Zdaniem urzędników niewyeliminowanie w stosownym czasie ryzyka straty dochodów podatkowych oraz celowe działanie mające na celu obejście prawa powoduje bezskuteczność korekty. Rację spółce przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Każda sprawa inna
Tego rozstrzygnięcia nie zaakceptował jednak NSA. Zgodził się, że Trybunał Sprawiedliwości UE dopuszcza korektę tzw. pustych faktur. Warunek jest taki, że wystawca faktury w wystarczającym czasie ma całkowicie wyeliminować ryzyko strat we wpływach podatkowych. NSA uznał, że o dopuszczalności korekty decydują okoliczności konkretnej sprawy. A w tej prawa tego należało odmówić.
Jak zauważył sędzia NSA Arkadiusz Cudak, spółka dokonała czynności, której celem było uzyskanie korzyści podatkowych. Ponadto korekta nastąpiła kilka miesięcy po interwencji fiskusa. W ocenie NSA gdy pusta faktura jest korygowana po ingerencji organów podatkowych, które wychwyciły nadużycie, trudno uznać, że doszło do tego w odpowiednim czasie.
Wyrok jest prawomocny.
sygnatura akt: I FSK 635/14
Opinia
Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii Prof. W. Modzelewskiego
Trybunał Sprawiedliwości UE z zasady nie kwestionuje prawa do korekty pustej faktury. W świetle ordynacji podatkowej NSA ma jednak rację, bo korekta została złożona w trakcie postępowania podatkowego, więc jest nieskuteczna. Nie jest to jednak zgodne z zasadami VAT wynikającymi z dyrektywy 112 i wyroków TS, więc w świetle unijnego VAT wyrok jest nieprawidłowy. Pytanie, czy ordynacja może znosić zasady prawa europejskiego i czy jest z zgodna z dyrektywą. Sąd niesłusznie powołał się zaś na nieważność umowy, bo dla VAT to bez znaczenia, jeśli doszło do świadczenia (wydania nieruchomości – tak NSA w wyroku z 26 marca 2015 r., sygn. akt I FSK 2174/13).