Reklama
Rozwiń

Julita Karaś-Gasparska: Urząd zaprosi prosto i zrozumiale

Każdy z nas dostaje raz na jakiś czas pisma z różnych urzędów, także podatkowych. I niestety często są one sformułowane w taki sposób, że chyba nawet ci, którzy z językiem urzędowym mają do czynienia na co dzień, muszą się dłużej zastanowić, czego urząd od nas chce.

Aktualizacja: 11.05.2015 08:28 Publikacja: 11.05.2015 02:00

Julita Karaś-Gasparska

Julita Karaś-Gasparska

Foto: Rzeczpospolita

Wszyscy to znamy: zdania wielokrotnie złożone, mnóstwo paragrafów, artykułów, ustępów i punktów, a do tego katalog sankcji, jakie grożą za niestawiennictwo, nieprzesłanie dokumentów czy brak wyjaśnień. Teraz ma się to zmienić. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, od maja wprowadzono zestandaryzowany wzór zaproszenia/wezwania do urzędu skarbowego, który „został opracowany z myślą o zapewnieniu podatnikom pełniejszej i bardziej przystępnej niż dotychczas informacji na temat wizyty w urzędzie skarbowym". Wzór jest dostępny na stronie ministerstwa (www.mf.gov.pl) i wynika z niego, że urzędnicy mają obowiązek stosowania „języka prostego i zrozumiałego, bez budowania zdań złożonych". Planuje się jednocześnie, żeby docelowo w 2016 r. także inne pisma z urzędów skarbowych niż wezwania/zaproszenia były sformułowane czytelnie i w sposób zrozumiały. To z pewnością krok w dobrym kierunku. Oczywiście pod warunkiem że urzędnicy przyzwyczajeni do urzędowych akrobacji językowych będą stosować te zalecenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?