Reklama

CIT: nadwyżki nie powodują wątpliwości

Przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw. Będzie nim również dodatnia różnica pomiędzy stanem składników majątku wynikającym ze spisu a zapisanym w księgach.

Publikacja: 16.03.2015 08:58

CIT: nadwyżki nie powodują wątpliwości

Foto: www.sxc.hu

śród źródeł przychodów wymienionych w ustawie o CIT nie zostały wymienione wprost nadwyżki aktywów stwierdzone w toku inwentaryzacji. Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2014 r.), przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Za nieodpłatne świadczenie, zgodnie z ugruntowanym poglądem wyrażanym przez sądy administracyjne i organy podatkowe, należy z kolei uznać m.in. „te wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy" (por. np. uchwałę składu siedmiu sędziów NSA z 18 listopada 2002 r., FPS 9/02).

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Czy prawnik rozliczy nowe zęby w kosztach firmy? Jest stanowisko fiskusa
Reklama
Podatki
Czy podatnik może skutecznie wybrać ryczałt w przelewie? Jest wyrok
Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Reklama
Reklama
Reklama