Reklama
Rozwiń

Kiedy korekta zaliczki na CIT

Wysokość kwot, które spółka ma przekazywać do urzędu, może się zmienić w trakcie roku. Będzie tak np. wtedy, gdy podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu.

Aktualizacja: 16.02.2015 08:17 Publikacja: 16.02.2015 02:00

W ustawie o CIT przewidziane zostały sytuacje szczególne, których zaistnienie skutkuje koniecznością zmiany ustalonej pierwotnie wartości uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy. Tak będzie, co naturalne, w przypadku złożenia korekty zeznania rocznego, a w efekcie także korekty wykazanego podatku dochodowego, który jest podstawą dla ustalania wartości uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy. Skutek taki wystąpi także w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy innej wartości tego podatku od tej, która – jako wykazana w zeznaniu rocznym właściwego roku – stanowi bazę dla obliczenia wysokości uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy. Skutki takiego zdarzenia powinny być jednak oceniane w zależności od momentu jego wystąpienia. Zgodnie z art. 25 ust. 9 ustawy o CIT wartość ustalonej uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy ulega zwiększeniu lub odpowiednio zmniejszeniu, jeżeli:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama