Kiedy korekta zaliczki na CIT

Wysokość kwot, które spółka ma przekazywać do urzędu, może się zmienić w trakcie roku. Będzie tak np. wtedy, gdy podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu.

Aktualizacja: 16.02.2015 08:17 Publikacja: 16.02.2015 02:00

W ustawie o CIT przewidziane zostały sytuacje szczególne, których zaistnienie skutkuje koniecznością zmiany ustalonej pierwotnie wartości uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy. Tak będzie, co naturalne, w przypadku złożenia korekty zeznania rocznego, a w efekcie także korekty wykazanego podatku dochodowego, który jest podstawą dla ustalania wartości uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy. Skutek taki wystąpi także w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy innej wartości tego podatku od tej, która – jako wykazana w zeznaniu rocznym właściwego roku – stanowi bazę dla obliczenia wysokości uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy. Skutki takiego zdarzenia powinny być jednak oceniane w zależności od momentu jego wystąpienia. Zgodnie z art. 25 ust. 9 ustawy o CIT wartość ustalonej uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy ulega zwiększeniu lub odpowiednio zmniejszeniu, jeżeli:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem