VAT: rozliczenie bonusu od unijnego kontrahenta

Firma może zostać nagrodzona przez sprzedawcę za nabycie określonej ilości towarów. Dostaje wtedy fakturę korygującą ich cenę. W polskich przepisach nie ma jasnych reguł ujmowania tych dokumentów, jeżeli ich wystawca pochodzi z innego kraju UE.

Aktualizacja: 16.02.2015 07:33 Publikacja: 16.02.2015 04:40

VAT: rozliczenie bonusu od unijnego kontrahenta

Foto: www.sxc.hu

Podstawę opodatkowania WNT obniża się o kwoty udzielonych po sprzedaży opustów i obniżek cen (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Podkreślenia wymaga przy tym, że jako rabaty w rozumieniu przepisów o VAT traktuje się również bonusy (premie), jeżeli są ściśle związane z zakupami towarów lub usług od podmiotu przyznającego ten bonus (zob. uchwałę NSA z 25 czerwca 2012 r., I FPS 2/12). W przypadku bonusów związanych  z osiągnięciem ustalonego pułapu zakupów związek ten istnieje. Bonus tego typu przysługuje bowiem z tytułu osiągnięcia określonej wielkości zakupów. Przyznany bonus należy więc potraktować jako rabat zmniejszający podstawę opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. Na potrzeby VAT bonus związany z osiągnięciem określonego pułapu zakupów jest w istocie rabatem, a jego otrzymanie prowadzi do zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego od transakcji WNT, których ten bonus dotyczy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama