Anulowanie faktury po omyłkowym wystawieniu

Przepisy o VAT nie wskazują, co ma zrobić podatnik, który omyłkowo wystawił dokument sprzedaży. Zarówno organy, jak i sądy administracyjne dopuszczają anulowanie faktury. Warunkiem jest niewprowadzenie jej do obrotu.

Aktualizacja: 12.02.2015 07:11 Publikacja: 12.02.2015 05:50

Faktura, która dokumentuje zdarzenie niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości, może zostać anulow

Faktura, która dokumentuje zdarzenie niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości, może zostać anulowana przez wystawcę

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Szczegółowe zasady wystawiania faktur są uregulowane w treści ustawy o VAT. Przepisy te jednoznacznie wskazują na warunki oraz sytuacje, których zaistnienie skutkuje obowiązkiem wystawienia tego najpowszechniej występującego w obrocie gospodarczym dokumentu. Codzienność życia gospodarczego nierzadko jednak wychodzi poza przewidziany, uregulowany przepisami katalog zdarzeń. A wtedy uzasadnione są wątpliwości co do dopuszczalności stosowania pewnych rozwiązań, które nie są uregulowane w prawie podatkowym.

Jednym z takich zdarzeń jest kwestia anulowania bezpodstawnie lub omyłkowo wystawionej faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług, które ostatecznie nie doszły do skutku. Przyczyny takiej sytuacji mogą wynikać z błędu podatnika wystawiającego fakturę, ale mogą też mieć swoją przyczynę po stronie potencjalnego kontrahenta, gdy w wyniku jego działań bądź zaniechań nie doszło do transakcji potwierdzonej wystawioną już fakturą.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm