PIT-11 składamy elektronicznie – taka zasada obowiązuje od 1 stycznia. Tylko małe firmy mogą go przesłać w formie papierowej. Muszą to zrobić najpóźniej 2 lutego.
W informacji PIT-11 pracodawca wykazuje wynagrodzenia z etatu oraz m.in. z umów-zleceń i o dzieło (również z praw autorskich). W formularzu wpisuje się ponadto przysługujące pracownikowi (a także zarabiającym na zleceniach i umowach o dzieło) koszty oraz podlegające odliczeniu składki ZUS i pobrane zaliczki.
Jak przesłać fiskusowi PIT-11? W tym roku obowiązuje forma elektroniczna. Korzystający z niej mają czas do końca lutego (a właściwie do 2 marca, bo ostatni dzień lutego przypada w sobotę). Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych informuje, że deklaracje elektroniczne można wysyłać, korzystając z jednej z trzech opcji: modułu systemu finansowo-księgowego, formularzy interaktywnych bądź Uniwersalnej Bramki Dokumentów. Przesyłając dokumenty, należy użyć bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (BPE). Płatnicy PIT oraz podmioty niepełniące tej funkcji w tym podatku będące osobami fizycznymi od 1 stycznia 2015 r. mają możliwość podpisywania dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną danymi autoryzującymi.
Co z tymi, którzy wolą papierową korespondencję z urzędem? Jest dla nich wyjątek. Tradycyjny PIT mogą wysłać skarbówce pracodawcy, którzy zatrudniają nie więcej niż pięć osób i nie korzystają z usług biura rachunkowego. Termin mają jednak krótszy o miesiąc, informację muszą przekazać do 2 lutego (ostatni dzień stycznia wypada w tym roku w sobotę).
Podobnie jest m.in. z formularzami PIT-40 (roczne rozliczenie podatku pracownika przez pracodawcę), PIT-8C (informacja np. o przychodach z innych źródeł), PIT-R (informacja o kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich).
Jak podaje Ministerstwo Finansów, nie zmienił się natomiast termin (do końca lutego, czyli w tym roku do 2 marca) i sposób przesyłania tych deklaracji podatnikowi, niezależnie od formy ich składania urzędowi skarbowemu.
Na podstawie informacji PIT-11 (oraz innych, np. PIT-8C) podatnik sporządza zeznanie roczne. Oczywiście o tym, co w nim wykazać, decyduje sam. Nie musi bezkrytycznie przenosić danych z informacji. Osoba, która w zeznaniu rocznym poda inne wielkości niż wynikające z PIT-11, musi się jednak liczyć z reakcją urzędu skarbowego.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że od połowy marca chętni będą mogli skorzystać z wstępnie wypełnionego zeznania rocznego (PFR). Znajdą je na portalu podatkowym pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp w zakładce „Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe".
Dotyczy to składających PIT-37 (czyli np. pracowników albo zarabiających na podstawie umowy o dzieło).