Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną spółki, która nie chciała płacić podatku od przekazania majątku.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że planuje, aby majątek w wyniku jej likwidacji został przekazany jedynemu udziałowcowi. Majątek będzie obejmował wszelkie składniki, w szczególności posiadane nieruchomości i ewentualne zobowiązania. Spółka podkreśliła, że udziałowiec obejmie udziały w drodze aportu.

Zapytała, czy przekazanie majątku spółki jej udziałowcowi w związku z przeprowadzonym postępowaniem likwidacyjnym oznacza dla niej powstanie jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu. Tym samym, czy będzie ona zobligowana do zapłaty CIT.

Sama uważała, że nie.  Podkreślała, że przekazanie majątku pozostałego po likwidacji spółki jej udziałowcowi  nie będzie związane z wypłatą na jej rzecz wynagrodzenia czy też rekompensaty w jakiejkolwiek formie. W istocie bowiem w wyniku likwidacji dojdzie jedynie do odpowiedniego zwrotu udziałowcom wcześniej wniesionych wkładów.

Fiskus nie potwierdził jednak tego stanowiska. Jego zdaniem likwidacja spółki i przekazanie jej składników majątkowych (w szczególności posiadanych nieruchomości) udziałowcowi, któremu przysługuje takie uprawnienie, skutkuje powstaniem zobowiązania do zaspokojenia jego roszczeń. Wykonanie tego zobowiązania w formie przeniesienia prawa własności składników majątkowych, w szczególności nieruchomości, prowadzi do jego wygaśnięcia. W ten sposób spółka jako dłużnik zwolni się z długu, a prawa własności będą przysługiwały udziałowcowi.

Urzędnicy nie mieli więc wątpliwości, że taka sytuacja prowadzi do powstania po stronie spółki przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.

Firma nie zgadzała się z taką wykładnią przepisów i zaskarżyła ją do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił jej skargę. Jego zdaniem w spornej sytuacji dojdzie do odpłatnego zbycia własności nieruchomości przez spółkę na rzecz jej udziałowca.

Sąd nie zgodził się też ze spółką, że organ podatkowy dokonał rozszerzającej wykładni przepisów. W jego opinii ustawa o CIT nie zawiera przepisu, który wyłączałby spod opodatkowania tego rodzaju czynność lub zwalniał z opodatkowania przychód będący wynikiem takiego sposobu przeniesienia własności.

Rację spółce przyznał dopiero NSA. Uznał, że przekazanie majątku z likwidacji spółki udziałowcowi nie stanowi dla niej przychodu.

Co prawda – jak zauważył sędzia NSA Bogusław Dauter – w takiej sytuacji dochodzi do zwolnienia się z długu   spółki, jednak nie towarzyszy temu żadne świadczenie   udziałowca.  A to oznacza, że nie ma ekwiwalentności świadczeń.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2948/12