Jak rozliczyć voucher

Karta upominkowa nie jest ani rzeczą, ani prawem majątkowym, ani usługą. Przedsiębiorca nie uzyskuje przychodu w dacie wydania vouchera, ale w momencie wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli klient nie wykorzysta karty, przychód powstaje w dniu upływu terminu jej ważności.

Publikacja: 21.11.2014 06:50

Voucher poświadcza uprawnienia jego posiadacza do nabycia w określonym czasie pewnego świadczenia lu

Voucher poświadcza uprawnienia jego posiadacza do nabycia w określonym czasie pewnego świadczenia lub zakupu towaru.

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Vouchery, czyli karty podarunkowe uprawniające do otrzymania określonego świadczenia lub towaru, są coraz powszechniej stosowane w działalności firm. Mimo to przedsiębiorcy nadal mają wątpliwości, jak je rozliczyć.

Jedną z takich spraw rozstrzygnął w interpretacji z 22 października 2014 r. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/415-886/14/MW). Odpowiadał na pytanie podatnika PIT, który świadczy usługi w zakresie edukacji – organizuje warsztaty i szkolenia kulinarne. Chcąc uatrakcyjnić ofertę, wprowadził sprzedaż kart upominkowych (tzw. voucherów), które uprawniają klientów do bezgotówkowego skorzystania z oferowanych usług. Karty opatrzone są unikalnym kodem, o określonym nominale i terminie ważności. By ją otrzymać, klient wpłaca na rzecz wnioskodawcy kwotę stanowiącą jej równowartość. Jednak w chwili wydania vouchera strony nie wiedzą, czy i na jakie szkolenie klient się zapisze i czy zapłaci za nie voucherem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja