Jak rozliczyć voucher

Karta upominkowa nie jest ani rzeczą, ani prawem majątkowym, ani usługą. Przedsiębiorca nie uzyskuje przychodu w dacie wydania vouchera, ale w momencie wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli klient nie wykorzysta karty, przychód powstaje w dniu upływu terminu jej ważności.

Publikacja: 21.11.2014 06:50

Voucher poświadcza uprawnienia jego posiadacza do nabycia w określonym czasie pewnego świadczenia lu

Voucher poświadcza uprawnienia jego posiadacza do nabycia w określonym czasie pewnego świadczenia lub zakupu towaru.

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Vouchery, czyli karty podarunkowe uprawniające do otrzymania określonego świadczenia lub towaru, są coraz powszechniej stosowane w działalności firm. Mimo to przedsiębiorcy nadal mają wątpliwości, jak je rozliczyć.

Jedną z takich spraw rozstrzygnął w interpretacji z 22 października 2014 r. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/415-886/14/MW). Odpowiadał na pytanie podatnika PIT, który świadczy usługi w zakresie edukacji – organizuje warsztaty i szkolenia kulinarne. Chcąc uatrakcyjnić ofertę, wprowadził sprzedaż kart upominkowych (tzw. voucherów), które uprawniają klientów do bezgotówkowego skorzystania z oferowanych usług. Karty opatrzone są unikalnym kodem, o określonym nominale i terminie ważności. By ją otrzymać, klient wpłaca na rzecz wnioskodawcy kwotę stanowiącą jej równowartość. Jednak w chwili wydania vouchera strony nie wiedzą, czy i na jakie szkolenie klient się zapisze i czy zapłaci za nie voucherem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama