Firma wybudowała budynek magazynowy. Jest on w stanie surowym, jeszcze nie został oddany do użytku. Firma chce sprzedać ten obiekt. Czy przychód z jego sprzedaży będzie przychodem z działalności gospodarczej?

– pyta czytelnik.

Przychody osiągane przez osoby fizyczne można podzielić ze względu na źródła ich uzyskania. Jednym z tych źródeł jest pozarolnicza działalność gospodarcza (zob. ?art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy ?o PIT). Do przychodów z tego źródła zalicza się, co do zasady, wszelkie przychody osiągane przez osoby fizyczne ?w ramach działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki niebędącej podatnikiem podatku dochodowego.

Od zasady tej istnieją jednak pewne wyjątki. Przykładowo, w uchwale z 17 lutego 2014 r. (II FPS 8/13) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że „nie stanowi przychodu ?z działalności gospodarczej ?w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. ?o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a które nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2c tej ustawy". A zatem – jak czytamy ?w wyroku WSA w Gliwicach ?z 21 lipca 2014 r. (I SA/Gl 368/14) – „uznanie przez (...) organ za wystarczający warunek do przypisania przychodu ze sprzedaży składnika mienia (nieruchomości) do źródła, jakim jest działalność gospodarcza, jedynie samego faktu spełniania przez dany składnik warunków uzasadniających uznanie go za środek trwały, pomija obowiązywanie drugiej z wymienionych przesłanek, tzn. konieczności ujęcia owego składnika w ewidencji środków prawnych ?i wartości niematerialnych ?i prawnych".

Jest to o tyle istotne, że skoro przedmiotowy budynek magazynowy nie został jeszcze oddany do użytku, nie stanowi on środka trwałego i nie może zostać ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Skoro tak, to przychód z jego sprzedaży nie będzie przychodem z działalności gospodarczej. Odpowiednie zastosowanie ma w przedstawionej sytuacji cytowany powyżej wyrok WSA w Gliwicach z 21 lipca 2014 r., w którym czytamy, że „kwoty uzyskane ze sprzedaży budynku stanowiącego część składową nieruchomości (...), który to budynek co prawda był wykorzystywany w działalności gospodarczej skarżącego i jednocześnie (co przyznaje organ) nie stanowił w sensie obiektywnym środka trwałego, ponieważ nie był w całości kompletny i zdatny do użytku, a tym samym w ogóle nie podlegał obowiązkowi wpisu do ewidencji środków trwałych – nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, ?o którym mowa w art. 14 ust. 1" ustawy o PIT.