Z początkiem 2015 roku zmienią się zasady ustalania miejsca wykonania usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych nabywanych przez ostatecznych odbiorców. Podatnicy VAT oferujący tego typu świadczenia klientom zamieszkałym w różnych państwach Unii Europejskiej powinni zarejestrować się w małym punkcie obsługi kompleksowej (MOSS). W przeciwnym razie będą mieli obowiązek rejestracji do celów VAT ?w każdym kraju, w którym mieszkają nabywcy ich usług niebędący podatnikami VAT.
Jak jest obecnie...
1 stycznia 2015 r. wejdzie ?w życie kolejna reforma ustawy o VAT oraz ordynacji podatkowej. Zmiana ta istotnie zmodyfikuje zasady rozliczenia podatku z tytułu świadczeń na rzecz osób nieposiadających statusu podatnika VAT. ?W obecnym stanie prawnym sprzedaż usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (łącznie zwanych cyfrowymi) zasadniczo podlega ogólnemu reżimowi. Jeżeli zatem odbiorcą jest podatnik VAT, to uznaje się, że transakcja ma miejsce w kraju siedziby usługobiorcy. To na nim spoczywa obowiązek rozliczenia podatku na zasadzie odwrotnego obciążenia. Natomiast usługodawca uiszcza VAT z tytułu świadczenia usług na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem. W takiej sytuacji danina jest odprowadzana w kraju siedziby dostawcy usługi.
... a jak będzie ?w przyszłym roku
Od 1 stycznia 2015 r., niezależnie od statusu nabywcy, wykonanie usług cyfrowych będzie podlegało opodatkowaniu w kraju jego siedziby lub zamieszkania. Usługobiorca będący podatnikiem VAT ?w dalszym ciągu będzie rozliczał nabycie na warunkach importu usług. Natomiast usługodawca zostanie zobowiązany do rozliczenia VAT w tych krajach członkowskich UE, ?z których pochodzą konsumenci.
Przykład
Po 1 stycznia 2015 r. polski przedsiębiorca świadczący usługę hostingu strony internetowej niezwiązanej z działalnością gospodarczą Czecha będzie miał obowiązek odprowadzenia z tego tytułu VAT na terytorium Republiki Czeskiej, na rzecz tamtejszych organów podatkowych.
Sposób na minimalizację
Wywiązanie się z tego zobowiązania będzie wymagało rejestracji do celów VAT w każdym kraju, w którym mają swoje siedziby nabywcy (konsumenci) cyfrowych usług od danego przedsiębiorcy. Opisana zmiana przepisów wiązałaby się więc ze znacznym wzrostem obciążeń administracyjnych spoczywających na usługodawcach. Przepisy ustawy nowelizującej (i odpowiadającej jej unijnej dyrektywy) umożliwiają jednak znaczne ograniczenie nowych obowiązków. Wprowadzona bowiem zostanie szczególna fakultatywna procedura rozliczenia za pośrednictwem „małego punktu obsługi kompleksowej". MOSS (od angielskiego „Mini One Stop Shop") będzie informatycznym systemem umożliwiającym rozliczanie VAT z tytułu świadczenia usług cyfrowych na rzecz ostatecznych odbiorców bez konieczności rejestracji do celów VAT w wielu państwach UE.
Informatyzacja procesu
Polska będzie „państwem identyfikacji" do celów MOSS dla podatników posiadających na jej terytorium siedzibę lub jedyne stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajdujące się w granicach UE. W przypadku posiadania stałych miejsc działalności w kliku krajach UE, przedsiębiorca będzie mógł wybrać państwo identyfikacji (pod warunkiem, że jego siedziba znajduje się poza granicami UE).
Zgłoszenia rejestracyjne przyjmuje Drugi U.S. Warszawa-Śródmieście
W celu rejestracji w MOSS, konieczne będzie złożenie ?w państwie identyfikacji informacji określonych w przepisach. Procedura zgłoszenia będzie się odbywała w całości drogą elektroniczną. W razie braku spełnienia przesłanek do rejestracji, wnioskodawca zostanie zawiadomiony tym samym sposobem o wydaniu postanowienia o odmowie przyjęcia zgłoszenia. W pełni zinformatyzowany zostanie również proces obowiązkowego aktualizowania danych identyfikacyjnych, informowania o zmianie bądź ?o zaprzestaniu prowadzenia sprzedaży usług cyfrowych. Portal internetowy MOSS będzie jedyną platformą do składania kwartalnych deklaracji przez podatników. Termin do ich wysłania będzie przypadał na 20. dzień miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale, nawet jeśli będzie upływał w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy.
Na podatników korzystających z MOSS zostanie nałożony obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji. Rejestr będzie zawierał informacje o świadczeniach wykonanych na rzecz podatników z podziałem na państwa członkowskie wraz ze wskazaniem zastosowanej stawki podatku. Warto również zwrócić uwagę, że cały system rozliczeń podatku będzie prowadzony przy zastosowaniu waluty euro. Natomiast za przepływ środków z kraju identyfikacji do miejsca konsumpcji (kraju, w którym transakcja podlega opodatkowaniu) odpowiedzialne będą organy podatkowe.
Od 1 października
Przepisy szczegółowo określają również terminy, w jakich podatnicy powinni zarejestrować się w MOSS. Zgłoszenie staje się skuteczne od pierwszego dnia kwartału kalendarzowego następującego po okresie, w którym złożono stosowną informację do organu podatkowego. Przepisy dopuszczają również rejestrację wsteczną – od dnia, w którym po raz pierwszy świadczono usługę w warunkach objętych procedują – jednak pod warunkiem dopełnienia obowiązku poinformowania organów podatkowych do dziesiątego dnia miesiąca następującego po pierwszym świadczeniu usług.
Wprowadzenie nowej instytucji prawdopodobnie będzie się wiązało ze znaczną liczbą wniosków o rejestrację na przełomie lat 2014–2015. Prawodawca umożliwił jednak przedsiębiorcom uniknięcie konieczności składania wniosku w tym okresie. Podatnicy mogą przedstawić zgłoszenia już 1 października 2014 r. Należy je kierować za pomocą środków komunikacji elektronicznej do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Rejestracja na podstawie wniosków składanych w ostatnim kwartale bieżącego roku wejdzie w życie z początkiem stycznia.
—Michał Borowski jest starszym menedżerem w Crido Taxand
—Tomasz Groszyk ?jest konsultantem w Crido Taxand