Jeśli będę refakturować usługi na rzecz innego podmiotu (mojego klienta), to czy zwrot należności od tego klienta będę musiał wliczyć do podstawy opodatkowania VAT? – pyta czytelnik.

Specyficznymi rodzajami usług są usługi świadczone przy pomocy osoby trzeciej, czyli przenoszenie kosztów tych usług na osoby trzecie. Jest to refakturowanie usług obcych. Refakturowanie  jako przedmiot opodatkowania VAT zostało wpisane do ustawy o VAT 1 kwietnia 2011 r. Zgodnie z dodanym wtedy art. 8 ust. 2a, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, to przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Jeśli refakturowanie występuje samodzielnie, to stawka VAT (zwolnienie z VAT) jest taka sama jak w przypadku świadczenia pierwotnego. Jeśli jednak refakturowanie towarzyszy innej czynności (jak np. w przypadku mediów towarzyszących najmowi), to wtedy to, czy stawka VAT pozostaje nadal w takiej samej wysokości jak przy pierwotnej usłudze (np. dostawie wody czy odbiorze ścieków) czy jednak ulega zmianie, zależy przede wszystkim od treści umowy między stronami. Ważne jest także to, czy przeniesieniu podlega identyczny (dokładny) koszt co do jego wysokości czy też jest on ustalany na podstawie szacunkowych (niedokładnych) wyliczeń.

Zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych przez podmiot refakturujący (podatnika) w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy nie wchodzi do podstawy opodatkowania, czyli nie stanowi przedmiotu opodatkowania. Będzie tak jednak tylko i wyłącznie  wtedy, gdy wydatki te zostaną poniesione w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy oraz zostaną ujęte przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku. Muszą więc zostać spełnione warunki, o których mowa ?w art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT.  Zgodnie z tym przepisem podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika ?w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.