Ustawa o VAT stanowi, że ?w celu skorzystania ze stawki zero proc. VAT do dostawy towarów na rzecz podróżnych sprzedawca powinien poinformować naczelnika urzędu skarbowego na piśmie:

- ?że jest sprzedawcą

- ?o miejscu, gdzie podróżny kupujący towary może odebrać podatek, a także

- ?z kim ma zawarte umowy ?o zwrot podatku oraz przedłożyć kopie tych umów.

Pozbawienie sprzedawcy prawa do zastosowania stawki zero proc. VAT z powodu niespełnienia przez niego wymogów formalnych, podczas gdy materialna przesłanka zwrotu VAT została spełniona, tj. nastąpił wywóz towarów poza obszar UE, jest niedopuszczalne.

Przekonane o tym są sądy administracyjne, m.in. NSA ?w wyroku z 12 czerwca 2012 r. ?(I FSK 841/11). NSA zauważył, że jeżeli fakt dostawy w bagażu osobistym podróżnego jest bezsporny, to stawka zero proc. VAT przysługuje, nawet jeśli ?podatnik pominął pewne wymogi formalne. Podobne stanowisko zajął WSA w Rzeszowie ?w wyroku z 18 września 2012 r. ?(I SA/Rz 658/12). Zdaniem ?sądu niespełnienie warunków formalnych, gdy okoliczność wywozu zostanie wykazana ?w sposób bezsporny, nie uniemożliwia zastosowania stawki zero proc. VAT do dostawy towarów na rzecz podróżnych.

Dostawa na rzecz podróżnych będzie korzystała ?z preferencji podatkowych przy zachowaniu warunku ?w postaci wywozu towarów poza UE, nawet jeśli sprzedawca nie przedłożył stosownych zgłoszeń w urzędzie skarbowym.

Przykład

Sprzedawca nie poinformował urzędu skarbowego, że zamierza realizować procedurę zwrotu VAT podróżnym. Pomimo to sprzedawca na bieżąco zwracał VAT podróżnym, którzy przedstawili deklarację tax free potwierdzoną przez urząd celny, że towary zostały wywiezione poza terytorium UE w ich bagażu osobistym.

Sprzedawca będzie uprawniony ?do zastosowania stawki zero proc. VAT do dostaw towarów, od których zwrócił VAT podróżnym.

Agnieszka ?Żydziak, doradca podatkowy w krakowskim biurze ?Roedl & Partner

Zwrot VAT podróżnym odbywa się na szczególnych zasadach – w imieniu państwa ?i w zaufaniu do państwa przedsiębiorca realizuje fizyczny zwrot VAT. Rekompensuje sobie zwrot tego podatku poprzez zastosowanie stawki zero proc. VAT do sprzedaży towarów podróżnym. Zanegowanie prawa do zastosowania preferencyjnej stawki w okolicznościach, w których podróżnemu zwrócono VAT z uwagi na wywóz towarów ?w bagażu osobistym poza terytorium UE, stawia przedsiębiorcę w niekorzystnej sytuacji – obciąża go bowiem kosztem podatku w podwójnej wysokości.

Prawidłowość zastosowania stawki zero proc. VAT do dostawy towarów na rzecz podróżnych, którzy wywieźli towar poza terytorium UE, potwierdza również kwalifikacja podatkowa transakcji. Transakcja ta jest w zasadzie eksportem pośrednim towarów. W eksporcie pośrednim towarów stosuje się stawkę zero proc. VAT, pod warunkiem że sprzedawca otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, z którego wynika tożsamość towaru (przedmiotu dostawy i wywozu). W ustawie o VAT znajduje się otwarty katalog dokumentów stosowanych do udowodnienia tych okoliczności w eksporcie towarów.

Wątpliwości nie budzi fakt, że w przypadku deklaracji tax free potwierdzonych przez urząd celny towary zostały wywiezione przez podróżnego poza obszar UE. Przesłanka eksportu towarów jest więc spełniona. Organy podatkowe nie powinny zatem kwestionować prawa sprzedawcy do zastosowania stawki zero proc. VAT do dostawy towarów na rzecz podróżnych w sytuacji, gdy sprzedawca będzie posiadał potwierdzony przez urząd celny dokument tax free.