Prowadzę jednoosobową firmę i rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów ?i rozchodów. Miałem dwa rachunki bankowe: jeden firmowy, drugi prywatny, ale aby zaoszczędzić na opłatach, zostawiłem sobie tylko ten drugi. Większość przelewów i wpływów związanych jest z działalnością gospodarczą. Czy mogę wydatki związane z kontem (prowizje, opłatę stałą, odsetki od debetu) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Opłaty za utworzenie ?i prowadzenie firmowego rachunku bankowego oraz inne związane z nim wydatki są kosztami uzyskania przychodów. Przedsiębiorca po to bowiem zakłada konto, aby regulować firmowe zobowiązania i przyjmować wynagrodzenie od kontrahentów. Nie ma więc wątpliwości, że ponoszone wydatki są związane z działalnością gospodarczą.

Gorzej, jeśli firmowe sprawy finansowe załatwiane są za pośrednictwem konta prywatnego. Wtedy ewentualnie możemy się pokusić ?o odliczenie prowizji za operacje związane z działalnością. Trzeba je jednak wyodrębnić, czyli zaznaczyć na wyciągu bankowym i opisać w dowodzie wewnętrznym. Nie zaliczymy natomiast do kosztów opłaty za prowadzenie rachunku.

Problemy z rozliczeniem mogą się pojawić także wtedy, gdy prywatne wydatki regulujemy z konta firmowego. Pokazuje to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 lipca ?2014 r. (ITPB1/415-516b/14/WM). Przedsiębiorca, który ?o nią wystąpił, ma firmowy rachunek i korzysta na nim ?z kredytu. Płaci od niego odsetki. Zdarza mu się jednak realizować z firmowego konta prywatne płatności, np. za czesne dzieci czy mieszkanie. Mimo tego chciałby zaliczać odsetki do kosztów, argumentując, że kredyt jest zaciągany w celu utrzymania i poprawy płynności finansowej firmy.

Fiskus się na to nie zgodził. Podkreślił, że przedsiębiorca powinien dla celów podatkowych odseparować sferę osobistą od aktywności związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dokonywanie wydatków prywatnych bez możliwości dokładnego określenia, z jakiego źródła pochodzą środki, wyklucza możliwość uznania odsetek od kredytu za koszt uzyskania przychodów.