Niewątpliwie, w przypadku takiej sprzedaży po stronie zbywcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Jednak z uwagi na brak konkretnych regulacji podatkowych dotyczących obrotu udziałami osobowych spółek handlowych, w doktrynie nadal toczy się spór, ?do jakiego źródła zakwalifikować uzyskany z tego tytułu przychód.
I tak, zdaniem niektórych, przychód ze zbycia takiego udziału powinien zostać rozpoznany jako przychód ?z działalności gospodarczej (zgodnie z art. 14 ustawy o PIT), czyli analogicznie jak przychód uzyskany wskutek wystąpienia wspólnika ze spółki. W rezultacie, w wyniku takiej kwalifikacji możliwe byłoby opodatkowanie nadwyżki uzyskanych przychodów nad kosztami ich uzyskania ?według 19-proc. stawki liniowej (pod warunkiem ?że podatnik wybrał ten sposób opodatkowania dla osiąganych przez siebie w ciągu roku dochodów ?z działalności gospodarczej).
Jednak zarówno sam fiskus, jak i sądy administracyjne stoją ostatnio na stanowisku, że taka transakcja powinna zostać zakwalifikowana jako odpłatne zbycie praw majątkowych (zgodnie z art. 18 ustawy o PIT). ?W konsekwencji, dochód uzyskany w wyniku zbycia udziału w osobowej spółce handlowej należy skumulować ?z pozostałymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym przez zbywającego wspólnika, a następnie opodatkować według progresywnej skali podatkowej.
Co istotne, na spółce osobowej nie ciążą żadne obowiązki płatnika z tego tytułu, a uzyskany w ten sposób dochód zbywający wspólnik jest zobowiązany wykazać samodzielnie w swoim rocznym zeznaniu podatkowym (w osobnych rubrykach formularza PIT-36 lub PIT-37). Wybór formularza zależy przede wszystkim od tego, jakie inne przychody (dochody) uzyskiwał wspólnik w roku podatkowym. Przypomnijmy, ustawowym terminem na złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie podatnik jest zobowiązany wpłacić należny podatek (nie ma obowiązku uiszczenia wcześniejszej zaliczki z tego tytułu).
Należy przy tym również pamiętać, że do ustalenia przychodów i kosztów powinno się stosować zasady ogólne. ?I tak, przychód ze sprzedaży udziału należy ustalić na podstawie art. 11 ust. 1 (w związku z art. 19) ustawy o PIT, natomiast koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ?ust. 1 (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23) ustawy ?o PIT. Tak więc jako koszty można rozpoznać udokumentowane wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu i mające związek z tym źródłem przychodu.
—Rafał Tołwiński, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY