Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził w interpretacji podatkowej ?(nr ITPP1/443-238/13/AJ)
stanowisko podatniczki handlującej biżuterią ?w sprawie ewidencjonowania sprzedaży.
Pytająca wytwarza biżuterię, m.in. z glinki, metali szlachetnych i nieszlachetnych. Wyroby sprzedaje w swoim sklepie internetowym – głównie osobom fizycznym. Ewidencję prowadzi przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Sprzedaż prowadzi w domu – adres domowy (miejsce zamieszkania i adres siedziby) zgłosiła do urzędu skarbowego jako punkt sprzedaży na kasie fiskalnej.
Oprócz tego podatniczka zamierza promować swoje wyroby, uczestnicząc w różnych imprezach masowych, gdzie mogłaby je sprzedawać bezpośrednio klientom. Gdyby sprzedawała biżuterię na tych imprezach, nie sprzedawałaby jej w sklepie internetowym. Podatniczka nie zatrudnia pracowników i wszystko robi samodzielnie, więc nie prowadziłaby dwóch sprzedaży jednocześnie.
Kasa fiskalna, którą posiada, jest przenośna. Podatniczka uznała, że sprzedaż na imprezach może dokumentować na tej kasie i nie musi zgłaszać do urzędu skarbowego miejsca, w którym drukuje paragony. Tłumaczyła, że zgodnie z załącznikiem nr 2 rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących (DzU z 2013 r., poz. nr 363), stanowiącego zgłoszenie/aktualizację przez podatnika danych dotyczących kasy, podając miejsce instalacji kasy, w przypadku kas przenośnych – należy podać adres siedziby lub adres zamieszkania podatnika. Składając zgłoszenie, podała adres zamieszkania, czym spełniła ten wymóg.
Kasa przenośna została zgłoszona prawidłowo i na wydruku paragonu fiskalnego widnieje jako punkt sprzedaży adres zamieszkania. Ponadto, zabierając kasę fiskalną na tzw. eventy, nie zmienia miejsca użytkowania kasy, ponieważ stałym miejscem użytkowania kasy jest nadal adres zamieszkania. Nie ma więc potrzeby aktualizacji zgłoszenia.
Organ zgodził się z tym stanowiskiem.
– W tym konkretnym przypadku, skoro – jak wynika z wniosku – transakcje sprzedaży nie będą dokonywane w tym samym czasie poprzez sklep internetowy oraz podczas imprez masowych, zatem jest pani w stanie zapewnić każdemu klientowi prawo do otrzymania dowodu nabycia towarów z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość kontroli przez niego czynności dotyczących prawidłowego ewidencjonowania transakcji ?i wystawiania dowodu potwierdzającego jej wykonanie. Może więc pani używać jednej kasy rejestrującej dla sprzedaży w sklepie internetowym oraz na imprezach masowych – odpowiedziała izba.