W październiku 2013 r. firma A (podatnik VAT czynny) sprzedała towary firmie włoskiej (podatnik włoski niemający stałego miejsca działalności w Polsce ani niezarejestrowany dla celów VAT w Polsce). Z uwagi na to, że towar pozostał w Polsce, firma A zastosowała podstawową 23-proc. stawkę VAT. Niestety, włoski kontrahent nie zapłacił za towary. 150. dzień od dnia upływu terminu płatności upłynął 2 czerwca 2014 r. Czy firma A może obniżyć podatek należny w ramach tzw. ulgi na złe długi?  –

pyta czytelniczka.

Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT).

Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy nie została ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT).

Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, jeżeli – jak stanowi art. 89a ust. 2 ustawy o VAT – spełnione są następujące warunki:

1) ?dostawa towaru lub świadczenie usług jest zrealizowana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy ?o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub ?w trakcie likwidacji;

2) ?na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której uwzględnia się tę korektę:

a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

3) ?od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Korektę tę można zrobić ?w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie (zob. art. 89a ust. 3 ustawy o VAT). Generalnie w przypadku nieściągalnych wierzytelności podatnik może skorzystać z uprawnienia do skorygowania podstawy opodatkowania ?i kwoty podatku należnego. Skorzystanie z tego uprawnienia uzależnione jest jednak od spełnienia ustawowych warunków. Konieczne jest m.in., aby dostawa towaru była zrealizowana na rzecz czynnego podatnika VAT, a w dniu poprzedzającym złożenie korekty deklaracji podatkowej, wierzyciel i dłużnik byli czynnymi podatnikami VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że włoski nabywca towaru nie jest w ogóle zarejestrowany w Polsce dla celów podatku od towarów i usług. Zatem firma A nie może skorzystać w stosunku do tej dostawy ?z „ulgi na złe długi" i obniżyć kwoty podatku należnego. Nie zmienia tego fakt, że dostawa była opodatkowaną stawką podstawową z uwagi na brak wywozu zakupionego towaru z Polski.

Na przykładzie dostawy krajowej zrealizowanej na rzecz niemieckiej firmy pogląd ten potwierdziła Izba Skarbowa ?w Bydgoszczy w interpretacji ?z 28 marca 2013 r. (ITPP2/443-65/13/AP).

Marcin Szymankiewicz ?jest doradcą podatkowym