Jeżeli wydatki zostały poniesione na zorganizowanie spotkania szkoleniowo-integracyjnego mającego na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników, poprawę komunikacji interpersonalnej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami ?a pracodawcą (ich efektem ma być poprawa efektywności pracy, skutkująca zwiększeniem przychodów osiąganych przez pracodawcę), to spełnione zostają warunki, o których mowa ?w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tym samym wydatki te mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych (np. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach ?z 23 grudnia 2013 r., IBPBI/2/423-1169/ 13/PP).

Kosztami takimi, jako kosztami „pracowniczymi", mogą być także wydatki na organizację imprezy integracyjnej dla członków rodzin pracowników. Świadczenie to jest bowiem związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą, bo gdyby nie ten stosunek, to członkowie rodziny nie uczestniczyliby w spotkaniu (por. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 listopada ?2013 r., ITPB3/423-406/13/PST). Ale i w tej kwestii nie ma jednomyślności. Zgodnie bowiem np. z uzasadnieniem wyroku WSA ?w Warszawie z 30 czerwca 2009 r. (III SA/Wa 249/09) koszty udziału pracowników w imprezach integracyjnych mogą być kosztem firmy, nie mogą one jednak – w ocenie sądu – obejmować kosztów pobytu osób im towarzyszących, bo wówczas spotkanie integracyjne służące usprawnieniu organizacji pracy przekształca się w imprezę zewnętrzną i traci walor zakładowy oraz charakter zawodowy.

Należy przy tym zauważyć, że jeżeli świadczenia realizowane ?w ramach imprezy integracyjnej będą działalnością socjalną, ?o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, to wydatki ponoszone na organizację takiej imprezy nie powinny podlegać zaliczeniu do kosztów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT, wydatki ponoszone przez pracodawcę na działalność socjalną nie są kosztami uzyskania przychodów (również wtedy, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych).

Anna Główka, radca prawny ?w Rödl & Partner