To już ostatnie dni ?na wypełnienie rocznego zeznania PIT również przez przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Wielu z nich ?ma dochody także z innych źródeł, np. z pracy na etacie ?czy ze zleceń. Gdy działalność gospodarcza przynosi ?straty, a etat czy zlecenia ?dają dochód, to czy można ?w ogólnym rozliczeniu pomniejszyć wszystkie przychody o kwotę strat ?z biznesu?
Andrzej Taudul:
Byłaby to kusząca perspektywa optymalizacyjna, ale ?niestety nie jest to możliwe. Według przepisów ustawy ?o PIT, straty z danego źródła przychodów można ?rozliczać tylko w stosunku ?do tego samego źródła przychodów. Tymczasem według art. 10 ust. 1 ustawy ?o PIT działalność gospodarcza jest innym źródłem przychodów ?niż np. stosunek pracy. Dlatego straty z działalności gospodarczej można rozliczać tylko w stosunku ?do przychodów z tej działalności. Można jednak rozliczać je w ciągu ?kolejnych pięciu lat podatkowych.
W rozliczeniu działalności gospodarczej wątpliwości wzbudzają też koszty uzyskania przychodu, jeśli przedmiotem działalności jest tworzenie ?dzieł podlegających prawu autorskiemu. Czy w takiej sytuacji da się zastosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu?
Wokół tej sprawy pojawiło się nieco kontrowersji. Jednak z przepisów ?ustawy wynika wprost, ?że jeśli prowadzi się działalność gospodarczą, ?to nie można korzystać ?z przywilejów przewidzianych dla twórców, czyli w tym przypadku zryczałtowanych kosztów ?w wysokości 50 proc. przychodu. Oczywiście, ?jeśli prowadzący działalność gospodarczą poniósł ?koszty w tej lub nawet wyższej wysokości i może ?to udowodnić, to może je podać w zeznaniu rocznym.
Kto zdecydował się na liniowe 19-procentowe opodatkowanie działalności gospodarczej ?i pierwszy raz składa zeznanie PIT-36L, bywa zaskoczony niemożnością skorzystania ?z ulg. Czy istnieje możliwość jakichś odliczeń w tym przypadku?
W zasadzie przy takiej formie opodatkowania działalności gospodarczej jedyne odliczenia, jakie przysługują podatnikowi, dotyczą składek na ubezpieczenie społeczne ?i zdrowotne. Ustawodawca, wprowadzając tę uproszczoną formę opodatkowania, najwyraźniej kierował się zasadą: ?prosty i niski podatek ?w zamian za pozbawienie prawa do ulg. Trzeba jednak pamiętać, że zakres ?i dopuszczalność ?korzystania z ulg, m.in. ?na dzieci czy internetowej, ?w ostatnich latach się zmniejsza. Warto zatem sprawdzić, czy podatnik, który korzystał z nich nawet przy rozliczeniu na zasadach ogólnych, nadal ma do nich prawo.
—rozmawiał ?Paweł Rochowicz