Do końca kwietnia trzeba złożyć zeznanie roczne, co dotyczy również przedsiębiorców opłacających liniowy PIT i opodatkowanych według skali. Czy jeśli z rozliczenia dotyczącego działalności wynika konieczność dopłaty, a z pozostałych rozliczeń podatnikowi przysługuje zwrot, można te kwoty skompensować?

Emil Kaczyński: Tak, opodatkowaniu podlega suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów, a nie każdego z nich z osobna. Jeśli z rozliczenia PIT z działalności wynika konieczność dopłaty, ale jednocześnie podatnik nadpłacił PIT np. z tytułu rozliczeń z etatu, może potrącić ze sobą te kwoty.

Z taką sytuacją mamy też do czynienia, gdy podatnik w trakcie roku podatkowego wpłacił wyższą kwotę zaliczek na PIT z działalności od ostatecznej kwoty zobowiązania, wynikającego z rozliczenia rocznego. Wówczas podatnik wykazuje nadpłatę z rozliczenia PIT z działalności – ale jednocześnie musiałby dopłacić, ze względu na dochody np. z giełdy. Kwota nadpłaty wykazana z PIT-36 jest w tym przypadku kompensowana z kwotą do zapłaty wynikającą z rozliczenia na druku PIT-38.

Należy pamiętać, że jest tak, jeśli kompensujemy podatek do zapłacenia z różnych źródeł przychodów. Natomiast w przypadku strat podatkowych nie ma możliwości rozliczenia straty z jednego źródła przychodu z dochodem z innych źródeł. Jeśli firma poniosła stratę, to ma możliwość odliczenia jej w pięciu następujących po sobie kolejnych latach podatkowych.

Obniżenie przychodu o poniesioną stratę nie może przekroczyć połowy kwoty straty i dotyczy tylko i wyłącznie tego samego źródła przychodu, czyli strata ?z działalności gospodarczej będzie mogła być odliczona od przyszłych dochodów ?z działalności gospodarczej.

Czy trzeba dokonać jakichś formalności?

Podatnik może do składanych deklaracji dołączyć wyjaśnienie, ale nie jest to konieczne. W razie wątpliwości urząd podatkowy skontaktuje się z podatnikiem w ramach czynności sprawdzających w celu wyjaśnienia.

Czy warto czekać ze złożeniem deklaracji do ostatnich dni, jeśli wynika z niej podatek do zapłaty?

Co do zasady podatnik powinien złożyć deklarację i wpłacić pieniądze do końca kwietnia następnego roku podatkowego. Deklarację można złożyć wcześniej, a zobowiązanie podatkowe uregulować później – ważne jest, żeby zrobić to do końca kwietnia.

Nawet jeśli podatnik nie posiada środków na zapłatę podatku, to i tak powinien złożyć samą deklarację, gdyż w ten sposób nie naraża się na sankcje karnoskarbowe. Wpłacenie podatku po terminie – o ile nie jest to uporczywe – nie jest wykroczeniem. Podatnik powinien mieć na uwadze, że w sytuacji wpłaty podatku po terminie będzie musiał zapłacić również odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych.

Czy istnieje jakieś wyjście dla tych, którzy nie posiadają na koncie środków na zapłatę podatku?

Podatnik może złożyć do organu podatkowego wniosek uzasadniony jego ważnym interesem, w którym można starać się o odroczenie terminu płatności podatku, rozłożenie go na raty bądź w przypadku zaległości podatkowej umorzenie jej wraz z odsetkami za zwłokę.

Organ podatkowy wydaje w tej kwestii decyzję. Jeżeli organ nie przychyli się do wniosku podatnika, to będzie on musiał zapłacić podatek wraz z ewentualnymi odsetkami.