Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 22 stycznia 2014 r. (IPTPP2/ 443-855/13-6/IR).

Wnioskodawca sprzedaje towary na rzecz podatników oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Przedmiot transakcji jest pobierany z siedziby sprzedawcy przez firmy spedycyjne i to na nich od chwili odebrania ciąży ryzyko jego utraty. Następnie towar jest dostarczany przez przewoźników do nabywcy.

Dodatkowo spółka wyjaśniła, że na dokumentach sprzedaży nie są określane Międzynarodowe Reguły Handlu – tzw. Incoterms 2010. Przeniesienie na nabywcę prawa do dysponowania towarem jak właściciel następuje wraz ?z wydaniem towaru spedytorowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia kupującemu, zgodnie z postanowieniami regulaminu sprzedaży. Wprawdzie usługa spedycyjna jest zamawiana przez sprzedawcę we własnym imieniu i to on jest stroną w przypadku ewentualnego postępowania odszkodowawczego, a także za nią płaci, jednak kosztem usługi jest obciążany nabywca.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka spytała, czy ?w tak zarysowanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstanie ?w miesiącu wydania towaru przewoźnikowi i wystawienia dokumentu sprzedaży czy też w miesiącu dostarczenia przedmiotu transakcji do nabywcy. Zdaniem spółki obowiązek podatkowy z tytułu zrealizowanych dostaw powstanie w miesiącu wystawienia faktury i przekazania towaru spedytorowi.

Organ podatkowy podzielił stanowisko przedstawione przez spółkę. Przypomniał, że zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dostawy towaru lub wykonania usługi. Zdaniem organu dokonanie dostawy, o którym mowa w tym przepisie, oznacza faktyczne zrealizowanie dostawy.

Organ przypomniał, że zgodnie ?z zasadą swobody umów strony mają dowolność w kształtowaniu swoich praw i obowiązków, pod warunkiem ?że nie naruszają w ten sposób treści lub celu ustalonego przez nie stosunku prawnego, nie sprzeciwiają się jego właściwości bądź naturze, ustawom ani zasadom współżycia społecznego. Wspomniana dowolność dotyczy również określenia momentu przejścia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ponieważ w omawianym stanie faktycznym zgodnie z postanowieniami regulaminu sprzedaży przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel następuje ?z chwilą wydania towaru z magazynu, to z dostawą towarów w rozumieniu ?art. 7 ust. 1 ustawy o VAT mamy do czynienia w tym właśnie momencie. Również w tym momencie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowej transakcji, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.

Kamil ?Chmielewski, doradca podatkowy, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Moim zdaniem należy w pełni podzielić stanowisko przedstawione przez ?organ podatkowy w omawianej ?interpretacji. Warto zauważyć, ?że podobny pogląd dominuje także ?w innych interpretacjach indywidualnych wydanych w podobnych stanach faktycznych, np. w interpretacji wydanej ?5 grudnia 2013 r. przez Izbę Skarbową ?w Warszawie (IPPP1/443-1035/13-2/MP). Opinia taka została również ?wyrażona w broszurze informacyjnej zamieszczonej na stronie Ministerstwa Finansów „Zmiany w zakresie określania momentu powstania ?obowiązku podatkowego w VAT ?od 1 stycznia 2014 r.".

Jak trafnie zauważył organ w omawianej interpretacji, od 1 stycznia 2014 r. ?dla prawidłowego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego niezbędne jest wskazanie daty dostawy towarów, czyli - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - chwili, w której następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia ?towarem jak właściciel. Natomiast ?w celu ustalenia tej chwili niezbędne ?jest zbadanie warunków dostawy mających zastosowanie przy danej transakcji.

Dla przykładu warto zauważyć, ?że w przypadku warunków Incoterms 2010 DAP to sprzedający dostarcza ?towar do miejsca określonego ?przez nabywcę i ponosi koszty ?ubezpieczenia, to na nim też spoczywa ryzyko utraty towaru. W mojej opinii w takiej sytuacji przejście prawa ?do rozporządzania towarami jak właściciel, a tym samym ich dostawa, następuje ?w momencie ich dostarczenia do miejsca wskazanego przez nabywcę, a nie ?w momencie opuszczenia magazynu sprzedawcy.

Warto zauważyć, że wniosek o wydanie opisanej interpretacji został złożony jeszcze w 2013 r. Wówczas kwestia określenia momentu powstania ?obowiązku podatkowego w podobnych stanach faktycznych mogła budzić kontrowersje. Wydaje się jednak, ?że po pierwszych miesiącach ?obowiązywania znowelizowanej ?ustawy o VAT rozumienie przedstawionego w interpretacji zagadnienia ?przez organy skarbowe i podatników ?jest podobne.