Obniżona 8-proc. stawka VAT zdaniem ministra finansów nie może być stosowana, gdy zabudowa meblowa jest przytwierdzona do ściany lub podłogi w sposób przewidziany dla mebli wolno stojących. Takie meble, nawet wykonane na wymiar według indywidualnego projektu, można zdemontować bez uszkodzenia konstrukcji mieszkania.

„Za uszkodzenie nie można uznać pozostawienia w ścianie lub podłodze np. otworów montażowych" – tłumaczy minister (numer interpretacji: PT10/033/5/133/ WLI/14/RD30577).

Podaj cegłę,?zbudujemy szafę

To kolejna odsłona już, wydawałoby się, wygranego przez podatników sporu z fiskusem.

W połowie ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny w powiększonym siedmioosobowym składzie  wydał uchwałę korzystną dla przedsiębiorców wykonujących zabudowę meblową i dla ich klientów (sygn. I FPS 2/13). Stwierdził, że świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową  stanowi usługę modernizacji opodatkowaną obniżoną stawką VAT. Chodzi wyłącznie o  modernizację obiektów zaliczanych do budownictwa społecznego, czyli mieszkań o powierzchni do 150 mkw. i domów do 300 mkw.

Od początku 2011 r. uznanie wykonania zabudowy meblowej za usługę modernizacji mieszkania jest jedyną możliwością opodatkowania tego świadczenia VAT w wysokości 8 proc. Dwie pozostałe możliwości, formułowane w orzecznictwie przed wydaniem uchwały, tj. klasyfikacja jako innej usługi albo dostawy towarów – mebli, oznaczałyby konieczność zapłaty przez klienta 23 proc. podatku.

Minister w interpretacji ogólnej powołuje się na uchwałę NSA i analizuje konstrukcję trwałej zabudowy meblowej.

„Przykładem takiej trwałej zabudowy meblowej może być zabudowa kuchenna wykonana z cegły klinkierowej, zespolona zaprawą murarską ze ścianą i podłogą lokalu, której demontaż powodowałby uszkodzenie zarówno jej samej, jak i pomieszczenia, w  którym została zamontowana" – pisze minister finansów.

Kołki montażowe ?nie dają preferencji

Innym przykładem, zdaniem fiskusa, jest zespolenie wykonanych na wymiar mebli z konstrukcją budynku przy użyciu cegieł lub płyt kartonowo-gipsowych, gdy demontaż prowadziłby do uszkodzenia pomieszczenia, komponentów mebli i tych dodatkowych materiałów budowlanych, bez których nie byłoby możliwości wykorzystania zabudowy w innym lokalu.

Dla kontrastu minister pisze, że zakotwiczenie za pomocą kołków lub listew montażowych nie daje prawa do 8-proc. stawki VAT, bo rozbiórka konstrukcji jest możliwa bez jednoczesnego uszkodzenia mebli i mieszkania/domu.

To stwierdzenie, podobnie jak cała interpretacja, też jest inspirowane uchwałą, a dokładniej uzasadnieniem zdania odrębnego sędziego, który nie zgodził się z pozostałymi sześcioma członkami składu orzekającego. Wydaje się, że na stanowisko ministra finansów większy wpływ miało właśnie to zdanie odrębne niż uchwała. Minister dodaje jednak, że ze względu na bogactwo możliwych sytuacji każde rozstrzygnięcie o stawce VAT wymaga odrębnej analizy.

Opinia dla „Rz"

Paweł Kowalczyk doradca podatkowy z kancelarii Acan

Minister finansów z jednej strony zgadza się z treścią uchwały, iż kwestią rozstrzygającą przy zastosowaniu właściwej stawki VAT jest uznanie kompleksowej czynności: albo za świadczenie usługi modernizacji, albo za dostawę towarów. Z drugiej, nie kwestionując faktu świadczenia złożonego, niekorzystnie dla podatników definiuje termin „modernizacja". Moim zdaniem zdecydowana większość usług świadczonych w zakresie kompleksowego wykonawstwa szaf wnękowych powinna podlegać opodatkowaniu 8-proc. stawką VAT. W razie sporu z organami podatkowymi – mając na względzie treść uchwały – istnieją realne szanse na obronę zastosowanej 8-proc. stawki VAT od takich świadczeń. Stanowisko MF wpłynie niewątpliwie na część przedsiębiorców, którzy nie będą chcieli ryzykować sporu z urzędami skarbowymi. Niestety, może to powodować podwyżki cen u wykonawców.